22. april 2003 - 12:44Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Sortering af rækker i en listview box
Når man har sin stifinder kan man sortere alle sine filer i en mappe ved at klikke på filename eller filesize, og så bliver de sorteret efter den pågældende overskrift, kan man gøre det samme med en listview box, og hvordan
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
sagtens... dog kan du kun sortere i alfabetisk rækkefølge på dititem.Text, dvs. den første kulonne... Hvis du vil sortere efter andet end bogstaver, eller dine subitems, skal du selv skrive koden der gør det.
Det nemmeste er at lave en eventhandler for ColumnClick, og sætte Sorting til en af de mulige SortOrder
tja... det er som man tager det. Det er rigtigt, at det er lidt underligt der ikke er indbygget support for sortering, men de har nok gjort det fordi at de fleste folk alligevel skriver sin egen kode til at varetage sorteringen, for at få størst mulig kontrol over den. Ligesom InputBox. Det findes ikke i C#, det skal man selv lave.
Jeg har dog en klasse som du kan bruge til sortering hvis du står på helt bar bund over hvordan du skal gribe det an.
Jeg takker for interessen Cyber, men det var dessværre ikke lige det jeg havde håbet på :-( Hvis du smider et svar får du selvfølgelig pointene alligevel, jeg lader den stå åben et par dage så du kan nå det. Jeg har en klasse til sortering, men havde håbet det var indbygget i Listview.
udesværre... som sagt, så har Microsoft nok synes det ville være spild af tid at lave, da der næsten findes lige så mange krav til sortering, som der findes mennesker ;)
svarrenabesom sagt... de har lavet det på den første kulonne :) men jo, du har ret.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.