Avatar billede sash Nybegynder
22. april 2003 - 18:09 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Ny harddisk, driller engang imellem!bios kan ikke finde HD!

Hej jeg havde en pentium 210 mHZ pc,så vil jeg opgradier den,så købt jeg en atx bundkort med amd 750mhz.jeg sættede den i og sættede min gammel hd i,men den kunne ikke formateres eller installeres ny windows på den.Så købte jeg en maxtor 30 GB HD,sætte den i og installeret WINDOWS XP.Det køret fint, jeg bruger min pc som webserver.Men næste dag jeg sad og arbejdet lidt i windows,så gik pcén kold,så genstartede jeg med reset knappen.da den startede biosen op,så kunne den ik finde harddisken,så pillet jeg lidt biosen men det hjalp ikke.så slukkede jeg pcen 10 minutter og startede jeg den igen,så har den fundet harddisken booter windows op, så gik den kold igen mens den bootede windows.så slukkede jeg startet pcen næste dag,så kører den fint igen.(tændte computeren,computeren startet men ingen bios,efter en tryk på reset knappen derefter så kom biosen op.)

mærkelige fejl..
Der er et eller andet der galt,kan være temperatur,bios,strømforsyning eller HD,hjælp!
Jeg har ingen harddisk controller,jeg regner med at det ikke er nødvendigt,der sidder jo controller på bundkortet normalt..

Hjælp!!
Avatar billede sash Nybegynder
22. april 2003 - 18:12 #1
mit bundkort kan ses her..
http://www.dfi.com/product/fetch.asp
Avatar billede diamant Nybegynder
22. april 2003 - 18:59 #2
Hi! Hvor mange W er din strømforsyning? Den dfi link er falsk, den fører ikke til noget.
Avatar billede diamant Nybegynder
22. april 2003 - 19:01 #3
Har du checket om kablerne sidder rigtigt fast?
Avatar billede sash Nybegynder
22. april 2003 - 21:25 #4
kablerne er ok, men jeg har brugt den gammel ide kabel.skal jeg købe ny ide kabel?

undskyld her linket.
http://www.dfi.com/product/productlist.asp (vælg model AK70)
Avatar billede diamant Nybegynder
23. april 2003 - 17:52 #5
Hvilke styrke er din strømforsyning?
Avatar billede sash Nybegynder
26. april 2003 - 12:33 #6
mit strømforsyning er på 300W.
Er det ikke nok?
Avatar billede diamant Nybegynder
28. april 2003 - 16:10 #7
Jo, det skulle være nok hvis det er en fra en god mærke.
Du skulle check på hvordan sidder kablerne. Check også om hvis pinderne på kontrolere (på bunkortet) og på disken ser normalt ud. Nogle gange et eller to bøjer sig efter en skiftning og så er kontakten dårlig. Du skal bare ret dem op.
Avatar billede sash Nybegynder
13. maj 2003 - 20:05 #8
Det var en strømforsynings kabel til Harddisken, der var løsforbindelse i den strøm stik.
Avatar billede diamant Nybegynder
15. maj 2003 - 18:41 #9
takker for points
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester