Avatar billede niels_kristian Nybegynder
28. april 2003 - 00:01 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

openGL + delphi form

hvis jeg har et delphi projekt med noget OpenGL hvordan får jeg så sat en form ind og starter den op??
Avatar billede zerohero Nybegynder
28. april 2003 - 12:17 #1
Jeg er ikke helt sikker på hvad du mener. Kan du ikke formulere dig lidt andeledes? og mere detaljeret?

ZeroHero
Avatar billede dcgeek Nybegynder
28. april 2003 - 14:34 #2
zerohero, du havde da engang en hjemmeside ved navn opengl-delphi.dk - hvor er den blevet af? Der var ellers mange gode tutorials til hvordan man kommer igang med OpenGL i Delphi.

(ville ellers have henvist til den, hvis den ikke var lukket :)
Avatar billede lanstorp Nybegynder
28. april 2003 - 22:42 #3
Dit opengl skal afvikles gennem en egnet visuelkomponent evt. en TPanel eller en TForm. Google på Delphi og OpenGL giver masser eksempler på dette. F.eks: http://www.sulaco.co.za/ med tons af eksempler. Hvis Zeroheo kan kickstarte sin opengl-delphi.dk side er den også fin.
Avatar billede zerohero Nybegynder
29. april 2003 - 13:22 #4
Jeg kan desvaerre ikke KickStarte min side endnu - bovler stadig med DK HostMaster, omkring rettighed om ejerskab!!!

Men jeg vil da maegtig gerne hjaelpe i lige vel!!!
Avatar billede niels_kristian Nybegynder
01. maj 2003 - 01:17 #5
skal ikke bruge det mere..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester