Avatar billede cautoo Nybegynder
06. maj 2003 - 19:16 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Buffer

Jeg har aldrig rigtig forstået hvad buffer er... er der ikke en som gider forklare sådan enkelt hvad det endelig er, og hvornår den skal bruges?
Avatar billede stone Forsker
06. maj 2003 - 19:36 #1
buffer
A temporary storage area for data during the transfer of that data between the computer and a peripheral or between parts of a computer to prevent loss of information.
Avatar billede cautoo Nybegynder
06. maj 2003 - 19:56 #2
???????

det hjalp mig ikke så meget, hvorfor bruge buffer i et program, hvis man kan bruge strings?
Avatar billede doc404 Novice
06. maj 2003 - 20:16 #3
En buffer er bare et stykke hukommelse du bruger til et eller andet formål. En forskel (men ikke generelt gyldigt) på en buffer og string er, at en buffer har et fast størrelse.

Navnet stammer sikkert fra den gang, hvor man indlæste sekventielt fra hulkort e.l. og var nød til at gemme de indlæste data i en "buffer" så man kunne behandle dem samlet.

Nu om dage benytter du typisk en buffer, når du skal overføre data til eller fra f.eks. en af Windows indbyggede funktioner. F.eks. når du skal læse fra en fil. Du opretter en buffer og fortæller Windows at her ligger bufferen via en pointer, samt hvor mange karakterer du ønsker at læse. Windows afleverer så dine data i bufferen samt antallet af karakterer læst.
Avatar billede cautoo Nybegynder
07. maj 2003 - 17:25 #4
det er fordi jeg bedre kan lide strings end buffer, er det så sådan at man kan lave en string med indholdet, og så smide det over i en buffer inden det skal overføres videre?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester