12. maj 2003 - 22:06Der er
5 kommentarer og 3 løsninger
Trådløs LAN, hvordan???
Hejsa
Jeg er med i en arbejdsgruppe der skal kigge lidt på mulighederne i trådløs LAN.
På amerikanske og danske hjemmesider kan jeg finde 54Mps og 72 Mps (er det dene reelle hastighed??) accesspoints fra $50-60 og op til $500-600. De sidste er nogle af de dyreste, men hvad er forskellen??? Hvad med Mac kontra PC?? Skal man bruge andet end accesspoints og kort i pc?? Kan man bare uden videre tilslutte det antal pc'ere man vil til et acesspoint??
Nogle erfaringer eller råd - hvad skal jeg være obs på??
Hastigheden: Trådløse lan er langsomme, normalt 11 Mbit, men kan fås til det dobbelte. Teknologien er dyr, og vil kræve udskiftning af næsten alt udstyr hvis hastigheden skal op. Du kan få gigabit kabelløsning for mindre end trådløst koster.
Afstanden. "Normal" kan du regne med ca 30 meters rækkevide, du vil under gundstige forhold kunne komme op på over 100, men skal du række meget langt mellem bygninger, skal specialløsninger, med retningsbestemte antenner til. Jeg har en artikel der beskriver en 802.11B løsning med 14 km rækkevide.
Sikkerhed: Sikkerhed er et meget væsentligt emne, og det er vigtigt at du overvejer alle forhold, ikke kun forbindelserne, men også opsætning og opdeling. Kik på WEP protokollen og tænk dig nøje om, derer mange faldgrupper.
Jeg anbefaler kun trådløse løsninger til totalt åbne net, hvor der intet der skal beskyttes findes. Vær opmærksom på at den teknologi du køber vil være out-of-date om 3 år max og at du kan få meget mere med kabler. Kabler er ikke så besværlige at håndtere og du kan sagtens lave løsninger så gæster også kan komme på
Miljø/eletronisk støj: Vær opmærksom på at andre elektroniske ting og sager har stor indflydelse på din performance, ligsom metal i miljøet kan indvirke på signalet. Metaltage reflektere, metal hegn har også indflydelse osv.
For at komme med lidt flere ting, udover det bufferzone skriver, så er der som regl begrænsninger på hvor mange du kan slutte til 1 Ap, grænsen er som regl 32, men så skal du også tænke på at al den båndbreede du har på det, deles, så man har masksimalt hvis 3 - 4 mbit forbindelse og ikke meget andet.
men om du skal vælge det ene eller andet er jo meget en smagssag! men som alt andet med computer udstyr når det er købt er det jo nærmest forældet!
OK - det er i en boligforening det skal bruges - vi er ca. 200 lejemål i en firkantet bolig, og vi overvejer ca. 30-40 accesspoints. Der er ikke noget eksisterende net idag - det er det der skal etableres. De overslag vi har fået på kabeltræk er 5-10 gange så høje, som etableringsomkostninger som vi umiddelbart kan koome på i forbindelse med trådløst Lan. Vi kan jo selv sætte de accesspoints op, og så må brugerne selv købe et netkort hvis de vil på...
Jeg ved bare ikke om vi har overset noget - sikkerhed er jo ikke et voldsomt vigtigt aspekt - det er jo ikke CIA eller PET.
Det i også skal tænke på er jo at trådløst faktisk ikke rækker så langt, og mure m.m. svækker netværket drastisk! om sikkerhed ikke er vigtigt! hummm! det lyder som om jeg ksal komme forbi med min bærbar og så downloade en masse ulovlige ting! hvis i ikke gør noget ud af sikkerhed!
Men hvis man laver kabeltræk og bare har hænderne skruet lidt rigtigt på, så kan man faktisk gøre det selv! og når i alligvel skal trække så mange accesspoints og ledninger dertil, så kan i da lige så godt fortsætte og så trække de sidste 160 ledninger! for den eneste pris forskel er at i skal have nogle flere swiche! og ledning, så kan man købe alm. netkabel rimelig billigt hvis man bare køber storemængder samtidig, ellers kender i sikkert også en elektrikker som kan købe det billigt.
Når vi taler beboerforening, bør i kikke på de bredbåndstiltag der er lavet i visse bydele, kunne I få andre bebyggelser med på ideen kan I lave en løsning der også levere fjernsyn og telefoni for meget billige penge. Jeg mener det kandes bydelsnet og der er ret attraktivt, hvis man er en gruppe mennesker der gider at lave lidt arbejde for sagen. Der er her tale om en samlet kabelløsning
Husk nu alligevel sikkerheden, du må regne med at et trådsløst netværk "opdages" automatisk af mange neheder, eksempelvis bærbare computere der siger vupti - "vil du logge på her". Nogle benytter måske netbank, nogle har måske billeder til at ligge som de ikke ønsker at dele med andre, eller hvad med husholdningsbudgettet og anøsningen om patent på en helt ny tandspaste eller hvad ved jeg ?
Der er mange ting der påvirkes af sikkerheden, eller manglen på samme, så tænk jer godt om. - Jeg vil foreslå at i opretter en slags nøgle som skal ligge på alle maskiner for at de kan gå på det trådsløse net.
Derudover er der ingen tvivl om at det trådløse net på mange måder er at foretrække medmindre at 230V net kan komme på tale !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.