18. maj 2003 - 12:20Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Problemer med Navnesammenfald
Jeg er ved at oprette nogle tabeller, hvor primær nøglen, bruges som fremmednøgle i to andre tabeller. Men det giver navnesammenfald i Oracle. Hvordan løser man det problem? Skal man angive tabelnavn foran?
Jeg har en Tabel 'Movie' I tabellen er der en MOVIE-ID som er primær nøgle. I en tabel 'Movie_Copy' er der også en MOVIE-ID, der skal være fremmed nøgle, som referer til MOVIE tabellen. Det kan gøres med constraints.
Jeg mente ellers denne sætning skulle gøre det. Men med det du skriver ,pgroen så passer det ikke helt sammmen. ADD CONSTRAINT MOVIE_COPY.MOVIE_ID FOREIGN KEY (MOVIE_ID) REFERENCES MOVIE (MOVIE_ID)
Nu er jeg lidt forvirret. Dit eksempel virker fint så det er kanon. Men hvad er hvad? MOVIE_COPY.MOVIE_FK = navnet på constraint'en 1. (MOVIE_ID) = kolonnen i tabellen MOVIE_COPY REFERENCES MOVIE (MOVIE_ID) = refererer til MOVIE_ID i tabellen MOVIE Er det rigtigt forstået?
Hvis du har fået blod på tanden, så prøv at få at få dig en (gratis) account hos Oracle's TechNet; Der er den fulde dokumentation tilgængelig, fx. 'SQL Rererence Guide'
Okay du er jo virkelig ved at tjent dine 200 point, din Oracle guru :-) Dagens sidste spg. Jeg fik bare af vide jeg godt kunne have flere constraints, med samme navn. Hvis jeg bare satte navnet på tabellen foran (tabellen, hvor de blev oprettet), adskilt med punktum. Men det er måske ikke rigtigt??
Du har ret, det kan lade sig gøre. Det er fantastisk. Du er en sand Oracle guru. Men taget til efterretning, det er ikke et klogt valg. Jeg vil nok lige overveje opbygningen af tabellerne endnu engang. Men point'ene har du sgu fortjent. :-) Tak for hjælpen og for linket til Oracle account. Det vil jeg benytte. Laurits. (Håber jeg kan fange dig en anden gang hvis det bliver nødvendigt)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.