Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:21 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Drille Program

Hej jeg mangler et program til at drille lidt med når vi spiller over net... Man skal kan slukke for en af de andres Computere, overtage kontrolen af musen, åbne diverse programmer, osv..
Avatar billede asand Nybegynder
21. maj 2003 - 22:23 #1
Det var sq da en ubehagelig tanke. Altså et program, der helt af sig selv hacker sig ind på en andens cpu. Glem det!

-ASand
Avatar billede postndk Nybegynder
21. maj 2003 - 22:24 #2
Det tror jeg ikke at du kan finde, for tænk lige hvad muligheder du ville have med det. Det tror jeg er ret ulovligt. Så det ville jeg ikke anbefale.
Avatar billede fathat Nybegynder
21. maj 2003 - 22:24 #3
well! du kan jo bruge netsend!
først skal du ha ip`en på den person du vil lave lidt sjovt med!

Fremgangsmåde:
Start > Kør > skriv "command" > netsend (#IP) 168.192.0.81 (#IP) "hej med dig"
Avatar billede amplificator Nybegynder
21. maj 2003 - 22:25 #4
Dette spørgsmål er ulovligt.

Luk det omgående og LÆS REGLERNE IGEN! TAK!
Avatar billede postndk Nybegynder
21. maj 2003 - 22:26 #5
Så vil du bare du har en andens IP kunne køre programmet og så kunne lukke hans computer ned. hmmm,

lige fixe et perl script, der løber alle ip igennem, lukker alle pc på de ip den finder, og vupti, ingen tændte computere ....

[Hint], du skulle måske lige læse dit spørgsmål igennem et par ekstra gange inden du poster..
Avatar billede fathat Nybegynder
21. maj 2003 - 22:26 #6
Hvis spørgsmålet er ulovligt så drop det jeg skrev til dig!
Avatar billede amplificator Nybegynder
21. maj 2003 - 22:29 #7
Netsend er ikke ulovligt i sig selv. Men bruges det til personer som ikke har spurgt efter det eller sagt go for det så anses det som spam og kan politi anmeldes.

Desuden vil netsend ikke virke hvis man har Router eller Firewall (medmindre man selv åbner for det så)
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:31 #8
Hallo... det er mig og 3 venner der spiller en gang i mellem... jeg kan sgu ikke se et problem i vi har det sjovt med at drille hinanden lidt.... !!
Avatar billede postndk Nybegynder
21. maj 2003 - 22:34 #9
Kan du slet ikke se det overordnede problem i at have fingrene i sådan et program ?

Hvis i er så barnlige at i vil slukke hinandens computere, hvorfor så ikke sidde sammen og spille, så kan i jo sparke til kammeratens computer.

Hvis det var mig der spillede (hvad jeg aldrig gør), med 2 andre, og min pc pludselig blev slukket, så ville jeg blive sindsyg, for man kunne jo have gang i en opgave eller 2, og så er det ikke fedt...
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:36 #10
LoL Postndk....  du er sådan en type der bare snakker for at holde dig vågen.... Det er så PIST OFF...!!!!!!!!!!
Avatar billede amplificator Nybegynder
21. maj 2003 - 22:38 #11
Throwman; Da du ikke kan Engelsk burde du holde dig fra det.

Du er anmeldt.
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:39 #12
For hvad ??
Avatar billede snowball Novice
21. maj 2003 - 22:39 #13
throwman: Den eneste måde du kan gøre det du spørger om, er at bruge programmer som vi ikke vil have noget at gøre med her på Eksperten. Luk derfor venligst dette spørgsmål ved selv at svare på det og derefter acceptere det.

Snowball / CoAdmin
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:40 #14
OK
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:41 #15
Undskylder mange gange...  ;(
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:44 #16
Lukker...
Avatar billede throwman Nybegynder
21. maj 2003 - 22:44 #17
...
Avatar billede boris Mester
21. maj 2003 - 22:51 #18
Ganske vist er det ikke særligt ulovligt at lave sjov med hinanden i en venskabelig kreds.

Men det er for dumt at bede om hjælp på Eksperten til at lave hacker-virksomhed med den undskyldning, at det er for sjov. Måske er det for dit vedkommende, men den slags opskrifter skal ikke ud her.

Du kunne jo nøjes med at snige dig hen og ændre deres IE-startsider eller bytte om på deres museledninger eller lave en hjemmelavet fejl 404 side eller rette lidt i deres start mens de er på toilettet.

Jeg synes du skulle lukke spørgsmålet, før andre gør det, så eksperten ikke får ry for at være et sted for destruktive aktiviteter.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I dag 10:21 Ny printer, men hvilken Af mort1 i Printere
I går 19:41 USB på Linux Af Uvanga i Linux
12/0818:26 Hvilken type mus Af mort1 i PC
11/0813:21 ms Forms Af leahcim i Andet software
10/0821:30 Blokeret på Snapchat? Af LineP i Chat & Messaging