Avatar billede cdm_kiwie Nybegynder
30. maj 2003 - 10:26 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

find path i asp.net

Jeg roder med noget asp.net hvor jeg bruger VB.
Jeg er ved at upload en file, hvilket er fint nok når jeg skriver stien hvor filen skal gemmes, f.eks. C:minfile.txt

mennår nu dette kommer på serveren så ved jeg ikke lige hele stien hvortil dokumentet skal gemmes. Er der ikke noget map path som i det gamle asp?
Avatar billede odegaard Nybegynder
30. maj 2003 - 10:28 #1
Server.Mappath("minfile.txt")
Avatar billede clausjul Nybegynder
30. maj 2003 - 10:28 #2
Jeps.. Server.MapPath("/path/minfil.txt")
Avatar billede cdm_kiwie Nybegynder
30. maj 2003 - 10:36 #3
oki takker. Odegaard var 5 sekunder hurtigst :)
Avatar billede odegaard Nybegynder
30. maj 2003 - 11:16 #4
clausjul har faktisk mest ret, da path staves med stort P :-)
Det er selvfølgelig ikke et problem i VB.NET
Avatar billede cdm_kiwie Nybegynder
30. maj 2003 - 11:38 #5
er det sådan at de tidligere objekter fra asp er med i asp.net ?
Avatar billede odegaard Nybegynder
30. maj 2003 - 12:03 #6
nej, men en del hen af vejen hedder kommandoerne det samme, men med en lidt pænere syntax.
Fx. ASP:
Response.Write "Noget tekst"
ASP.NET:
Response.Write("Noget tekst") 'bemærk paranteser som er påkrævet!
Avatar billede clausjul Nybegynder
30. maj 2003 - 13:11 #7
Det er især C# som har en ordentlig kodesyntaks end VB.Net
Avatar billede odegaard Nybegynder
30. maj 2003 - 13:44 #8
det var da en underlig udtalelse som kun kan tolkes som et forsøg på at starte en krig. Mon ikke du tænker på VB6?
Husk at VB.NET's syntax bygger på en anden filosofi end C# (at man kan læse koden som tekst). C# bygger på en mere kryptisk idé.
Om man så kan li det ene eller andet er da flintrende ligegyldigt. Det compiles til det samme maskinkode i sidste ende.
Avatar billede clausjul Nybegynder
30. maj 2003 - 13:49 #9
Det kommer naturligvis meget på, hvor man kommer fra. Kommer man fra Java -> C# - er man ASP'er - så VB.Net. Men sammenligner man de to koder, så synes ---JEG--- at C# er mest strukturet og har færre kodelinier. Men ja, det er korrekt - "slutresultatet" er det samme i form af maskinekode.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester