Avatar billede pulsar Nybegynder
01. juni 2003 - 23:49 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Multi language support?

Understøtter C# "multi-language" eller hvad man kan kalde det..

Altså at man udvikler en application med GUI på Dansk, og så ønsker man lige pludselig at alt skal oversættes til Norsk (GUI).

Dette er jo forholdsvis nemt at lave selv, men jeg vil lige hørt om MS har lavet noget smart i C#/.Net ?
Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
01. juni 2003 - 23:58 #1
Det er vist ikke den helt rigtige kategori, men det kunne du jo selvfølgelig ikke vide...

Jeg tror den rigtige, officielle måde at gøre dette på, er ved at bruge resources i sit program. Indtil videre understøttes dette kun i sin fulde længde i MC++, men lige præcis det du eftersøger kan vistnok godt laves i C#.

Tricket er at lægge alle sine strenge (dem som anvendes i brugerfladen) i en strengtabel (string table), og man har så en tabel for hvert sprog... Hvis det var dette du hentydede til, tror jeg ikke der findes noget "smart" i C#/.NET som kan hjælpe dig rigtigt.

Men du skal ikke stole på mig, jeg ved ikke noget om det, jeg sidder bare og byder...

- Simon
Avatar billede burningice Nybegynder
02. juni 2003 - 01:05 #2
simon.ulsnes>> ved ikke helt hvad det er du snakker om der, men det kan i hvert fald gøres meget smartere

pulsar>> det er faktisk .Net har indbygget support for multicultural, og ikke C#.

ms-help://MS.NETFrameworkSDK/cpguidenf/html/cpconcreatingusingresources.htm
Avatar billede burningice Nybegynder
02. juni 2003 - 01:07 #3
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
02. juni 2003 - 08:27 #4
Kig i MSDN omkrinv property Localizable samt Language.

Kig evt. også på http://windowsforms.net/articles/localizationfilter.aspx

Da oversættelse vis Localizable og Language danner resource filer, kan følgende måske også være interessant:

http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dnforms/html/winforms02202003.asp
Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
02. juni 2003 - 12:15 #5
cyberfessor >> Det er præcis det du linker til jeg snakker om... Strengtabellen jeg henviser til er en resource.

- Simon
Avatar billede burningice Nybegynder
02. juni 2003 - 18:50 #6
simon.ulsnes>> nu er det jo ikke kun strenge man kan smide i en sådan "tabel", men også billeder og anden binær data
Avatar billede pulsar Nybegynder
02. juni 2003 - 21:19 #7
cyberfessor:

smid et svar
Avatar billede burningice Nybegynder
02. juni 2003 - 22:05 #8
:)
Avatar billede simon.ulsnes Nybegynder
03. juni 2003 - 15:13 #9
cyberfessor >> Rigtigt nok... indrømmet, det var ikke særlig klart formuleret, men jeg havde da ikke uret...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester