Avatar billede al-j Praktikant
09. juni 2003 - 11:12 Der er 1 løsning

For dårlig kvallitet på vcd konvertering

hej.jeg har en video sekvens på mit analoge vhs video kamera,som jeg kører igennem et terratec tv-kort ind på pc'en med et program som heder Edit-studio.Derfra,når der er lavet lidt tekst og sådan,brænder jeg min avi-fil,til vcd i nero.Kvaliteten er bare blevet for dårlig i forhold til når jeg afspiller direkte fra kameraet,hvad gør jeg forkert og hvor er flaskehalsen.
Avatar billede cgleerup Nybegynder
09. juni 2003 - 13:35 #1
du komprimere dit billede for meget. For det første skal du huske at du skal arbejde i 720x576, PAL, 25 frames pr. sek.

Derudover er det en væsentlig faktor, hvor mange data du lader filmen "fylde" pr. sek. - altså hvor hårdt du har komprimeret billedet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester