I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
det jeg mener: Opret brugeren i "user" tabellen, uden én eneste rettighed. Den skal kun bruges til at checke password. Giv til gengæld brugeren alle rettigheder i "db"-tabellen, til den (de) database(r) han har ret til.
Synes godt om
Slettet bruger
23. juni 2003 - 16:04#6
Hvad er sql kommandoen så for at oprette en bruger, og oprette en databse til ham ??
Kommandoen er noget med GRANT - jeg kan aldrig huske syntaksen, så jeg piller i tabellerne i stedet for ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.