25. juni 2003 - 23:07Der er
31 kommentarer og 2 løsninger
Uønskede mail
Jeg får til nogle mail der kommer fra nogle af mom datters bekendte. Sommetider med et lille digt eller en sætning. Der er ikke vedhæftet nogen fil. Jeg har kontaktet dem, og de siger altid at de ikke har sendt noget.Mange gange står der et navn i boksen emne det er mange gange ACCESS. Jeg har XP, og vil høre om jeg helt kan blokere for disse mail.
Kan jeg lave en opsætning hvor jeg hver gang der kommer en mail fra en afsender jeg ikke vil have noget fra mere, kan lægge den et eller andet sted, hvorefter afsenderen ikke kan sende til mig mere?
Desværre er der lidt stavefejl. Her er det lidt mere læsebart. Arne Jeg får tit nogle mail der kommer fra nogle af min datters bekendte. Sommetider med et lille digt, eller en sætning. Der er ikke vedhæftet nogen fil. Jeg har kontaktet dem, og de siger altid at de ikke har sendt noget.Mange gange står der et navn i boksen emne det er mange gange ACCESS. Jeg har XP, og vil høre om jeg helt kan blokere for disse mail.
Kan jeg lave en opsætning hvor jeg hver gang der kommer en mail fra en afsender jeg ikke vil have noget fra mere, kan lægge den et eller andet sted, hvorefter afsenderen ikke kan sende til mig mere?
Disse mails kan sagtens være virusmails udsent fra en eller anden inficeret maskine. Ikke nødvendigvis fra afsenderens maskine, men fra en som har afsenderens og din adresse på sin maskine.
Disse kan blokkeres, men de fleste blockere virker ikke optimalt. En god virusscanner er dog et must
Hvis du bruger outlook kan du opsætte mailregler hvor du sortere efter mange tind, bl.a. afsender. Disse mails kan så placeres i en mappe eller papirkurven
Jeg har et progran der hedder AVGW, som hele tiden bliver opdateret. Men mail fra disse afsendere slipper hele tiden igennem aligevel. Kan jeg ikke lave en opsætning hvor jeg - når jeg får disse mail - kan lægge afsenderen et sted og så ikke modtage mere fra ham/henne. Det skal siges at det mange gange er fra den samme afsender.
Jeg bruger Microsoft Outlook, Her kan jeg mærke afsenderen så di vises i farver, men jeg kan ikke undgå de kommer ind på indbakke, eller kan jeg? Det er jo det jeg ønsker.
Der findes virus, der gennemser en inficeret maskine for e-mailadresser. Disse findes både i adressekartoteket, men kan også findes på de hjemmesider der bindes i webbrowserens cache. Disse adresser bruger virusen til at sende til, samt at få det til at se ud som at virusmails kommer fra dem også. Dermed håber viruset at få folk til at skrive tilbage til dem de tror de har modtaget mail fra og dermed gøre chancen for at inficere mange computere større.
Du kan altså ikke regne med at afsenderen faktisk har sendt den til dig
Du laver en ny regl. 'Brug muligheder "flyt mails fra en bestemt person". I nederste viíndue trykker du på mappenavn og peger derefter på den mappe den skal flyttes til
Det har jeg prøvet, men til slut bliver jeg bedt om et navn fra min kontaktpersonliste. Her er ingen af de nævte mailafsendere. Dem har jeg slette så snart de kommer. Jeg vil gerne lave en opsætning så jeg fremover kan trække mailadresser hen et sted, og så ser jeg dem ikke mere. Kan jeg det?
Har aldrig prøvet dette, men næste gang du får en mail, så prøv at højreklikke på den, vælg uønsket email - føj til listen over afsendere af uønskede mail.
Jeg er ikke helt sikker på hvordan dette virker.
Guiden regl kan kun flytte mails fra personer oprettet i adressekartoteket
Jeg tror ikke jeg har formået at forklare hvad jeg mener. Jeg har længe brugt uønskede mail i handlinger. Det forhindrer ikke disse mail at komme i indbakke. Jeg er ude på, at de slet ikke kommer når jeg søger efter ny post. netop fordi jeg i opsætningen har smidt den direkte i papirkurven (slettet)således at jeg slet ikke ser dem mere. Dette er mit mål.
Nu ved jeg ikke hvilken udbyder du har, men hos TDC (som jeg har) kan man oprette sit eget spamfilter så man helt slipper for mails fra en bestemt adresse. Måske kan man også det hos din udbyder?
Ok det skal jeg nok. Næste gang du får mail fra en som du ikke ønsker at få mail fra, så gå ned og klik på mailen 1 gang så den bliver blå. Nu er den markeret. Derefter går du op i menulinjen som ligger øverst oppe, og finder det sted i øverste linje hvor der står: meddelelse klik på det ord. Så åbner sig noget mere nedad. Her fører du musen ned til det sted hvor der står: Bloker afsenderen. Klik på den. Nu er afsenderen blokeret. Håber at det er forståeligt eller må du spørge igen.
Nej jeg talte forbi dig da det var Outlook Express men her kommer metoden for Outlook.
Klik på en meddelelse fra den afsender, hvis meddelelser du automatisk vil slette, i Indbakke. Klik på Handlinger i øverste linje Peg på Uønsket e-mail Klik derefter på Føj til listen over afsendere af uønsket e-mail.
Så tror jeg det lykkedes. Nu er jeg lidt mere udvilet.
Jeg fandt løsningen i hjælpeprogrammet.Her står: Automatisk flytte eller slette alle uønskede e-mails 1. Klik på Indbakke . 2. Klik på Organiser . 3. Klik på Uønsket e-mail. 4. Marker de ønskede indstillinger ved at klikke på pil ned ved siden af boksene i det første emne i punktopstillingen. 5. Klik på Slå til.
Det må være den rigtige måde. aovergaard og bufferzone har vist begge været tæt på det rigtige svar, så de skal have poiet delt mellem sig. Tak til alle der var med. Altid en fornøjelse at sidde på den måde og blive klogere. M.v.h. Arne
Jamen så takker jeg for point:) Og vi bliver allesammen klogere hver dag.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.