27. juni 2003 - 08:46Der er
11 kommentarer og 1 løsning
InDesign - Import af arabisk tekst.
Jeg har et InDesign dokument med et antal brochureblade. I forskellige lag har jeg en stribe sprog. Men nu er jeg gået på grund. Jeg skal importere arabisk tekst til dokumentet, men InDesign kan øjensynig ikke håndtere Simplified Arabic fra Word. - Jeg var ellers indstillet på at tage fonten med over fra Word om nødvendigt. Så hvad gør jeg nu? Jeg synes ikke jeg kan finde en Arabisk font til InDesign.
Aha! Det må jeg prøve på mandag. - Jeg vidste ikke at der findes en ME udgave; men det er også kun en engangs forestilling at jeg skal importere teksten. - I øvrigt strækker mit arabiske sig til Salaam. Foreløbigt tak :-)
Jeg måtte lige rejse en stund og holde ferie en anden stund.. Desværre. Den gik ikke. Så de må nøjes med de engelske dernede i varmen. - Men du får point'ene får det gode førsøg. Tak for hjælpen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.