Avatar billede humleloi Nybegynder
02. juli 2003 - 06:25 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Kritik af cd cover

Hej eksperter!
har siddet og leget lidt med et cover, men nu kunne jeg godt tænke mig at høre lidt kritik fra jer!
http://home.no/qwqw/cover/cover.jpg
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. juli 2003 - 06:31 #1
(1) Det ligner ikke covers som man normalt ser i butikken. 

(2) Det virker lidt som om coveret er delt op i to (Den øverste del som er kraftig og det lille stykke for nede son virker lidt utonet) og det bryder jeg mig ikke så meget om - synes tingene skal hænge sammen og udgør en helhed.

(3) Ser man på tesksten på coveret er der efter min menineg slet ikke noget logisk i det der er på coveret hvilket er en god ting, at der er forbindelse mellem tekst og billeder - Det er utrolig smart det 3d eller hvad det er der ligger i baggrunden, men det hjælper altså ikke at det intet har med sommer at gøre.
Avatar billede humleloi Nybegynder
02. juli 2003 - 06:39 #2
nu skal den også bruges til en maxi cd!
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. juli 2003 - 07:20 #3
humleloi >> og derfor behøver tingene ikke at hænge sammen, eller hvad mener du ?
Avatar billede humleloi Nybegynder
02. juli 2003 - 07:22 #4
det er jo en techno cd, og så vidt jeg ved er der ikke ret meget der hænger sammen i techno!
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. juli 2003 - 07:28 #5
humleloi >>

(1) Hvor kan man se at det er en techno cd?
(2) Tingene skal hænge sammen, uanset hvad!

(3) Du spørger om vores kritik så må du også kunne tåle at få den afvide!
Avatar billede Kengun Praktikant
02. juli 2003 - 07:33 #6
Jeg er enig med Jakob; ser ut som at det er delt opp i to, og jeg liker heller ikke den uttoning. Bildene under den nederste teksten passer, etter min mening, heller ikke inn på coveret. Jeg synes heller ikke at fonten du har brukt er pen; Bruk en annen font og legg på noen effekter på teksten. Alt jeg sier er ikke for å være negativ, men kun for å gi deg konstruktiv kritikk. Jeg kan godt like det "24.th".
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
02. juli 2003 - 07:38 #7
kengun >> tak for din opbakning!
Avatar billede cdc Novice
02. juli 2003 - 08:48 #8
Ser for mig ud som om det er en 5-6 ting der er klippet/hugget ud af et andet sammenhæng og klistret sammen. Er alt for tydelig at tingene er klippt ud fra et andet sammenhæng.
At tingene ikke hænger sammen i thecno ved jeg ikke hvor du har fra, men det ville være det samme som at få susy og leo til at gæsteoptræde med Metallica.
Behold din baggrund og slet alt andet, og smid en helt anden font på så den bliver mere klar og stilet. Som den er nu, ligner det noget man kigger på efter en uge på lsd, rimelig sløret og usammenhængende.

Og som jacobclausen skriver, er ikke meget sommer over det her
Avatar billede adflicto Nybegynder
12. juli 2003 - 20:36 #9
humleloi ... prøv at lade være med at forsvare dit værk istedet prøv at tage imod kritikken, som jeg iøvrigt er helt enig i...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester