Avatar billede downshooter Nybegynder
16. juli 2003 - 20:20 Der er 2 løsninger

Problem med en lite-on brænder

Jeg har et problem med min Lite-on brænder en 40x12x48.
problemet er at jeg ikke kan få den til at brænde med mere end ca. 12x speed, mine cd'er kan klare 40x speed (og jeg har prøvet flere forskellige mærker) jeg har prøvet at bruge to brænderprogrammer henholdsvis Nero burning rom version 5.5.7.8 og Clonecd version 4.0.1.6 og i ingen af dem kommer jeg op på mere end 12x speed.
jeg håber på jeg kan få hjælp til at få problemet løst, på forhånd tak :)
Avatar billede chalde Seniormester
16. juli 2003 - 20:23 #1
Har du aktiveret dma?
ellers:
win2k/xp start->kontrolpanel->system->hardware->enhedshåndtering->ide ata/atapi-controller->både primær og sekundær idekanal->avancerede indstillinger-> sæt overførselstilstand til dma, hvis tilgængelig.
win98 start->kontrolpanel->system->enhedshåndtering->cdbrænderen sæt hak i dma.
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
16. juli 2003 - 20:24 #2
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester