13. august 2003 - 15:24Der er
35 kommentarer og 1 løsning
Konvertering fra WMV til animeret gif
Jeg har et filmklip af ca. 15 minutters varighed. Det er i WMV format og jeg vil nu gerne have konverteret til en animeret gif.
Den animerede gif skal selvfølgelig ikke være af samme kvalitet som filmklippet. Dels skal den være mindre i dimensionerne og dels så skal det ikke være sådan at samtlige frames i WMV bliver til et billede i gif’en. Jeg vil gerne kunne sige noget i stil med at programmet skal udvælge f.eks. 10 eller 20 frames, ligeligt fordelt hen over de 15 minutter filmen varer, og så sætte disse sammen til min gif.
Er der nogen som kender et godt produkt? Helst freeware eller shareware, men det er ikke noget krav.
hoejrup -> Hvis det lykkes at gøre det, så vil jeg få en stor bunke WMV filer som skal igennem denne proces. Derfor ville det være lige vel besværligt hvis de alle sammen skulle konverteres til AVI først. Derfor håber jeg på at finde en løsning som kan konvertere direkte fra WMV til animeret gif (og i øvrigt helst som et batchjob).
henninga -> Jeg har nu downloadet Premiere Trial og til trods for at den kan eksportere til WMV så ser det ikke ud til at den kan importere fra dette format. Men det er måske bare mig som gør noget forkert?
Desuden; Jeg fundet ud af hvordan man eksportere til en animeret gif, men det ser ikke ud som om at der er nogle steder hvor at jeg kan indtaste at den f.eks. kun skal tage 20 frames ligeligt fordelt henover klippet. Der ser ud til at den selv vil bestemme hvor mange billeder der skal over i giffen. Desuden har jeg heller ikke kunnet finde et sted hvor at jeg kan skalere størrelsen ned.
Det er min mening at den animerede gif skal fungere som en thumbnail for selve WMV-filen, så det gør ikke noget at det bliver meget mindre end denne.
hoejrup -> Du prøver da, men har vist ikke mere held med Google end jeg havde :^S
Til trods for hvad de skriver, så kan Blaze MediaConvert 2.0 kun konvertere fra AVI til animeret gif. Og man kan ikke ændre på kvaliteten (størrelse samt antal frames). Den så ellers så lovende ud :^(
hoejrup -> 1) Nej, AVI ødelægger ikke kvaliteten. Men det ekstra led kommer til at gøre processen meget tungere end en direkte konvertering. Som nævnt skal jeg igennem en masse filer hvis det lykkes (2-300 stk.)
2) Ja jeg har læst deres info. Endnu bedre, jeg har faktisk downloadet det og prøvet. Det er derfor at jeg kan fortælle dig at den kun kan konvertere fra AVI til animeret gif.
Jeg tror det er noget af en mundfuld du har kastet dig ud i. Gif animationer kan kun indeholde 256 farver og jeg tror ikke du får en meget mindre fil end hvis du anvender f.eks Windows medieencoder. Encode det i Progressiv Streaming og lav fps til 6 og bitrate til f.eks. 12Kbps. Derved får du en meget lille fil, som begynder at afspille lige så snart den har fyldt buffer - Og den behøver ikke ligge på en speciel Streaming Server for at virke. HenningA
lrd -> Jeg synes nu at jeg er kommet med feedback nok om hvad der var problemet (konvertering UDEN at skulle gå via et mellemformat som f.eks. AVI). Men du har ret, jeg skylder at lukke.
hoejrup -> smider du et svar sådan at du i det mindste kan få halvdelen af points for at have forsøgt så ivrigt?
Jeg har desværre måtte opgive projektet. Hvis det ikke kan gøres direkte (og på en eller anden batch-form) så tager det simpelthen alt alt for lang tid. :^(
Og du kan ikke bare køre dem ned i f.eks. Windows MediaEncoder til lille størrelse 40x30 pixels og med en 6fps eller sådan noget. Og så indsætte dem på siden uden medieplayer kontroller osv.
Det er ikke fordi at der ikke er metoder jeg kunne bruge. De bruger bare alle sammen en eller anden form for mellemtrin, og så begynder det pludseligt at tage alt for lang tid.
henninga -> Det er muligt, men hvis man er tvinget til at konvertere over et mellemformat som AVI og så kan det jo ikke rigtigt gå i en glidende arbejdsgang...
Hvad med at benytte Windows Media Encoder ? Den kan lave din wmv til en wmv i f.eks 40x30 pixels med 5 fps og 5Kbit. Den loader lynhurtigt og du kan lave den uden lyd.
Batch encoding If you want to encode multiple audio and video files, you can use Windows Media Encoding Script, which is included with Windows Media Encoder. Or, you can automate the encoder for batch encoding by using a script and Windows Script Host. For more information about Windows Script Host and batch encoding, see the Windows Media Encoder 9 Series SDK.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.