Warning: mysql_fetch_array supplied argument is not a valid
jeg er nu ved at hoppe i dammen over dette, først vil den ikke lade mig connecte med user og password til min MySQL database, uden at sige acces denied, selv om pass og user stemte overens med my.ini filen, nu siger den, som overskriften hentyder, at det her heller ikke virker, og jeg forstår virkeligt ikke hvorfor. har gjort præcis som alle de andre gange jeg har installeret apache, php og MySQL, men nu siger den fejl, nogen der har nogen andelse om det? følger www.webcafe.dk, men virker stadig ikke.
Min kode: (meget simpel da den blev brugt til at teste om det stadig ikke virkede, lavede nemlig samme fejl på min afdøede harddisk) <?php mysql_connect("localhost","minbruger","minkode"); mysql_select_db("database");
// der lægges 1 til hits'ne mysql_query("UPDATE hits SET hits=hits+1");
// det aktuelle antal hits hentes $res = mysql_query("SELECT hits FROM hits");
Har du husket at oprette en bruger i MySQL med host 'localhost'? Jeg havde nemlig selv samme problem, hvor jeg troede det var nok med en '%' (any host), hvor det så viste sig at jeg skulle have begge dele.
Husk også at reloade MySQL når du har foretaget ændringer. :)
mysql-3.23.57-win er den mysql vers. jeg bruger, og så vidt jeg ved, altid har brugt. Så det er derfor totalt underligt at den opfører sig sådan :| og føler mig derfor totalt newbie(er jeg sikkert os)
doh, ja, nu har jeg fået det gjort. - men der siger den at der ingen databaser er valgt, selv om den er oprettet, den findes, både i winmysqladmin, og på min harddisk og i phpmyadmin...
Warning: mysql_connect(): Access denied for user: 'minbruger@localhost' (Using password: YES) in c:\apache\htdocs\counter.php on line 2 No Database Selected det er hvad den siger nu
ser ud til at den ikke var så glad for den database jeg oprettede(undre mig over hvorfor?) men nu bruger jeg en af dem den selv har lavet, så brokker den sig ikke over at den ikke kan finde databasen, men stadig "access denied"
<?php mysql_connect("localhost","minbruger","minkode"); mysql_select_db("test"); $result = mysql_query("UPDATE hits SET hits=hits+1") or die(mysql_error()); // der lægges 1 til hits'ne mysql_query("UPDATE hits SET hits=hits+1");
// det aktuelle antal hits hentes $res = mysql_query("SELECT hits FROM hits");
Warning: mysql_connect(): Access denied for user: 'minbruger@localhost' (Using password: YES) in c:\apache\htdocs\counter.php on line 2 og det er så det den skriver nu
okay, så er der ingen fejl meldinger, men nogen andelse om hvorfor jeg ikke kan ha' bruger og user på? og hvorfor den ikke helt vil lade mig bruge de databaser jeg opretter i winmyadmin ?
Næsten, altså den ville ikke selv tælle op, men da jeg så satte noget ind i tabelen, virkede det helt fint(sådan da) så selve funktionen virker ok. Det var bare en lille test, for at se om jeg kunne få det med databaser til at virke
Nu skal du så til at oprette brugere i MySql (ikke i winmyadmin). Jeg kender ikke winmyadmin, men prøv at kigge menuer osv igennem for at se hvordan du opretter brugere. Måske har du allerede gjort det, så fortæl lige hvad du gjorde - eller hvad indstillingerne er.
okay, der må jeg være ærlig, har aldrig haft brug for at skulle oprette bruger, altså jo, den spørge i starten, om et brugernavn og kode. men hvis vi nu ser bort fra winmyadmin, og så opretter på "din" måde, hvordan gør man så det?
altså, jeg "oprettede" en da jeg installerede mysql, altså ved hjælp af winmyadmin, som ligger under mappen "bin" hvis jeg undlader passwordet, men skriver brugeren, (den som jeg "oprettede") så vil den godt connecte, men lige så snart der kommer kode på, vil den ikke...
hvad er det helt for en kode du hentyder til ? min egen kode eller?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.