Avatar billede jessbonde Nybegynder
29. august 2003 - 17:55 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Problem med firewire

Jeg har købt et mini-DV kamera og et firewire kort+kabel.
Jeg kan ikke få forbindelse og jeg tror det er kortet der ikke er installeret rigtigt. Der står i brugsanvisningen at det installeres automatisk, men på fabrikantens hjemmeside står der at ikke alle PCI porte understøtter firewire kort, jeg kører tilmed win98. Installationsguiden kan som sædvanlig ikke finde de nødvendige filer for at installere kortet.
Er der nogen der har forslag
Avatar billede overchord Nybegynder
29. august 2003 - 18:04 #1
Paa den side der ligger link til herunder siger de at de kan hjaelpe at saette kortet i en anden PCI for for at cleare plug & play problemer:

http://www.techtv.com/callforhelp/print/0,23102,3388967,00.html

Proev at chekke om du har de to filer kaldet:
1394.inf
1394.sys
win98 skal bruge dem.

Har du checket at der ikke er nogle IRQ konfilket paa kortet?

Det er Second edition windows 98 ikke? 1st edition understoetter ikke firewire

Hvis alt andet fjler proev at installere denne:

http://www.network-drivers.com/drivers/60/60426.htm
Avatar billede jessbonde Nybegynder
31. januar 2004 - 02:02 #2
Jeg tror det var bundkortet.
Har fået ny PC
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester