Avatar billede mandrillen Nybegynder
02. september 2003 - 14:22 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Etablering af trådløst netværk hjemme - anbefaling

Hej

I mangel af kvalificeret rådgivning på dette marked, henvender jeg mig nu til dette forum.

Jeg har ADSL fra TDC (professional), og har deres bredbåndsrouter (sort boks med blinkende grønne dioder ;-)

Jeg har 1 bærbar hjemmepc som er ca. 3 år gammel med Windows 2000 og indstiksport (pcmcia)- og ligeledes bærbar arbejdspc med samme port, som af og til kommer med hjem (denne er ca. 1 år gammel - windows xp)

Er der nogen der kan anbefale et prisbilligt alternativ  til trådløst access point samt pc-card ?

Kan man med den opsætning, ved køb af 2 pc-cards, koble begge pc'ere på nettet på samme tid - uden at have flere ip-adresser - i så fald, hvad skal man gøre ?
Avatar billede hcm Nybegynder
02. september 2003 - 14:28 #1
Istedet for pc-cards, kan du bruge usb-tingester der kan det samme. De er typisk billigere. Du kan sagtens ha' begge maskiner på nettet samtidig, hvis du har 2 IP'er. Men hvis du alligevel skal ud og købe udstyr, hvorfor så ikke købe en trådløs router, istedet for et access point. Så har du også selv fuld kontrol over routeren... Denne router er glimrende, og kan også anvendes som rent access point: http://www.edbpriser.dk/netvaerk/netvaerk-top10.asp?ID=1824787893
Avatar billede hcm Nybegynder
02. september 2003 - 14:30 #2
Avatar billede mandrillen Nybegynder
04. september 2003 - 10:53 #3
Er USB 'tingesten' lige så hurtig som pc-card ?
Avatar billede hcm Nybegynder
04. september 2003 - 12:27 #4
usb 1.0 standarden giver 12mbps, netkortet giver 11, så der skulle ikke være problemer der. Om der er noget overhead ifbm usb kommunikationen skal jeg så ikke kunne sige. Men hvis det bare er for at komme på nettet er det ikke det store problem, da du næppe har en 11mpbs linie derhjemme :o)
Avatar billede mandrillen Nybegynder
04. september 2003 - 15:39 #5
Stort ! Tak for hjælpen. Varerne er bestilt....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester