Avatar billede area Nybegynder
02. september 2003 - 16:12 Der er 6 kommentarer

min skærm scroller

jeg har lige købt en skærm og en ny computer. denne teknologi er ikke min stærke side, og nu har jeg et problem. min skærm scroller når jeg bevæger mig op og ned på pilene. det sker i alle programmer, og jeg kan ikke finde ud af det. kan nogen hjælpe?
Avatar billede cdc Novice
02. september 2003 - 16:16 #1
det må være en power mouse du har når hele skærmen står og scroller :o)

Vedr dine pile er det fordi at program vinduet er for stort i forhold til din skærmopløsning?

/cdc
Avatar billede retaxes Nybegynder
02. september 2003 - 16:19 #2
prøv at højreklik på desktoppen og vælg indstillinger, vælg en højere opløsning.
Avatar billede cdc Novice
02. september 2003 - 18:26 #3
prøv at set din hertz op på din skærm, den står nok til 60 hertz den skulle nok kunne klare 75 hertz

det gør du under start - kontrolpanel - skærm - instillinger - avanceret - skærm - set der skærmoptaterings hastigheden til 75 hertz
Avatar billede cdc Novice
02. september 2003 - 18:27 #4
check lige om den står til standard vga eller om den kører med det riktige mærke skærm i forhold til det du har
Avatar billede cdc Novice
02. september 2003 - 21:01 #5
hvordan går det her inde ?
Avatar billede cdc Novice
04. september 2003 - 10:29 #6
har du fået det ordnet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester