Avatar billede jonbdk Nybegynder
15. september 2003 - 17:36 Der er 13 kommentarer og
3 løsninger

Mærkelig netværksfejl

Hej

Jeg bor på et kollegie, hvor vi har internt lan. Vi bruger det til at spille på, men nu har "netværksadministratoren" lavet et eller andet om - vores ip-range er blevet ændret, og samtidig er der sket noget underligt på lokalnettet. Hvis jeg har mine to computere forbundet lokalt gennem switch uden om kollegie-nettet fungerer alt fint (statisk iper). JEg kan se mine computere, dele filer, pinge etc.
Når jeg så fysisk sætter Kollegienettet i min switch (som jeg har gjort de sidste to år), kan maskiner på lokalnettet efter et par minutter ikke længere se hinanden. Dette drejer sig om alle maskinerne, men det undrer mig specielt at mine to egne computere ikke kan se hinanden - Jeg mener: Jeg sidder bag en switch, så kun min lokale trafik burde være der, men jeg kan ikke længere få adgang mellem computere - Jeg kan ikke pinge/fildele eller andet.
Andre rapporterer samme problem - ligeyldig om de har statisk eller dynamisk ip.
Kan man (administratoren) opstille noget der kan sørge for, at dette kan ske?
Kan jeg gøre noget for at modvirke det?



Jeg har i et stykke tid kørt med fildeling ml. mine maskiner.
Avatar billede nmh Nybegynder
15. september 2003 - 17:42 #1
Det du fortæller, at dine to maskiner ikke længere kan se hinanden, når kollegienettet sættes til, sker det også når du kører med statiske adresser?
Avatar billede jonbdk Nybegynder
15. september 2003 - 17:45 #2
ja - det er en meget underlig fejl.
Alt fungerer indtil jeg fysisk sætter stikket til. Jeg bruger altid statisk, men har snakket med nogen der bruger dynamisk - de har samme problem
Avatar billede nmh Nybegynder
15. september 2003 - 17:45 #3
Hvis du installerer netbeui elle IPX protokollen på dine to maskiner skulle de fortsat kunne se hinanden.
Jeg gætter på, at kollegienettet nu er koblet direkte på Internettet, så at I nu får jeres IP-adresse m.m. direkte fra Internet-udbyderen.
Avatar billede nmh Nybegynder
15. september 2003 - 17:47 #4
kan du pinge den anden maskine?
Prøv at sætte dem til dynamisk at modtage IP-adresse, og prøv så at pinge den anden maskine med dennes IP-adresse.
Avatar billede nmh Nybegynder
15. september 2003 - 17:52 #5
Når alle maskiner ser direkte ud på det store net, så kniber det med at bruge IP-protokollen lokalt.
Avatar billede jonbdk Nybegynder
15. september 2003 - 17:58 #6
Nej maskinerne kan heller ikke se hinanden med IPX (det tænkte jeg også var en mulighed) - med mindre man skal forbinde på anden måde end man plejer. (ping på Ip ELLER navn)
Jeg tror ikke vi forbinder direkte til nettet - men jeg kan heller ikke se hvilken forskel det skulle gøre. Vi bliver tildelt ip'er fra 172.1.0.2 og opefter. Vores gateway er 172.1.0.1.
Hvis jeg sætter den til dynamisk IP, diabler jeg jo netkortet et øjeblik, og det gør at det fungerer - i ca. 2 minutter, og så dør det igen (ligegyldig om det er dyn eller statisk IP
Avatar billede nmh Nybegynder
15. september 2003 - 20:29 #7
Men sålænge, du ikke er i kontakt med kollegienettet, så fungerer dit eget lille net altså fint nok?
Og det er alle maskinerne, der har det på samme dårlige måde?

Jeg tror, du er nødt til at tage en snak med "netværksadministratoren".
Avatar billede kenp Novice
15. september 2003 - 21:06 #8
næææ han behøver faktisk ikke trylle så meget han kan jo bare sætte et filter på som gør at al trafik som køre på de porte som fildeling skal bruge er lukket af! det skulle ikke under mig om det ikke var de porte med netbios m.v. som der er lukket.

(men har du prøvet at sætte netbui på!) eller prøv at spørge hvad han har gjort ved nettet så kan det jo være der er en omvej for at få det til at virke! (om ikke naden kan du jo købe en router selv så vil dit lokal net ihvertfald virke)
Avatar billede jonbdk Nybegynder
16. september 2003 - 10:08 #9
Men hvis jeg sætter et filter op som lukker for fildeling, så lukker jeg vel også for min egne computere - medmindre jeg netop bruger en router?
Avatar billede kenp Novice
16. september 2003 - 15:09 #10
jonbdk -> det forstår jeg ikke det du skriver?

Hvis administrator har sat et filter op på jeres router så vil de berøere al trafik som er på netværket, da det jo netop runder routen inden det kommer retur! (feks. det de har gjort at i ikke kan fildele uden at koble nettet fra)

Men hvis du køber en router selv, så gælder begrænsningen kun på ydersiden af din router, på din siden af din egen router kan du så have fildeling uden problemer.
Avatar billede mr.malmros Juniormester
18. september 2003 - 10:32 #11
Har i en domain server på netværket, er det sikkert den der laver balade. Køre i uden domain server med den anden windows ting er jeg lost her!
Avatar billede jonbdk Nybegynder
18. september 2003 - 11:09 #12
Der er ingen domains på vores lan...
Jeg forstår stadig ikke hvordan det kan lade sig gøre, men geg har fundet ud af, at det er en fejl der er lavet og vores admin vil forsøge at rette det - jeg skal senere idag snakke med vores pedel for at høre lidt mere om det... så problemet bliver forhåbentlig løst.
Jeg lægger lige en kommentar når jeg har hørt mere, men det viste sig at være en fejl - jeg tager størstedelen af point igen, men hvis I alle vil smide et svar, så får I lidt for jeres tid :)
Avatar billede kenp Novice
18. september 2003 - 11:11 #13
:)
Avatar billede nmh Nybegynder
18. september 2003 - 12:30 #14
:>)
Avatar billede jonbdk Nybegynder
18. september 2003 - 16:33 #15
Og så mig selv :)
Avatar billede jonbdk Nybegynder
23. september 2003 - 08:47 #16
Vores net er stadig elendigt, og den eneste måde at opretholde forbindelse til en maskine er, at pinge den konstant...
Så indtil videre kører jeg et startscript der starter pingning af google (opretholder min INET forbindelse) og pingning af min server (så jeg hele tiden kan de den)
Ikke en holdbar løsning, men det fungerer - lige her og nu
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester