Avatar billede spm. Nybegynder
27. december 2000 - 02:47 Der er 12 kommentarer

barcardil

Jeg har et spm. til barcardil.
Hvis jeg bestiller domæne + web-hotel hos web-sale.dk, kan jeg så skifte web-hotel, med samme domæne?
Andre er selvfølgelig også velkomne til at besvare spørgsmålet.
Avatar billede spm. Nybegynder
27. december 2000 - 02:48 #1
ups... undskyld BACARDIL.
Avatar billede annikadk Nybegynder
27. december 2000 - 02:50 #2
hvis du tænker på at blabla.dk bliver bestilt hos web-sale, og du så vil flytte blabla.dk til fx. azero, så ja.

Du kan så vist jeg ved ikke stavnbindes nogle steder, men ved ikke om nogle af dem, har XX mdr man er låst.
Men det kan du lære hos de(n) enkelte hostere..
Avatar billede bacardil Nybegynder
27. december 2000 - 10:43 #3
spm.> som annikadk siger, så kan du altid flytte, men som alle andre web hoteller, så binder du dig for xx måneder. Dog kan du altid flytte inden, men du vil bare ikke kunne få tilbagebetalt de betalte penge, men det gælder alle steder.

Tænker du på vores domænenavn´s oprettelse, så kan du ikke få domænenavnet GRATIS hos os, for så at flytte til en anden. Der er som nævnt på siden, kun mulighed for, at få GRATIS domænenavn hvis du køber et standard hotel eller over.

Håber at dette var svar nok, men du er altid velkommen til at kontakte mig direkte på ps@web-sale.dk
Avatar billede beaviz Nybegynder
27. december 2000 - 14:00 #4
bacardil: (ang. at binde sig for x mdr) Bare lige en note, det er ikke sådan ved alle webhoteller (fx min arbejdsgiver)
Avatar billede annikadk Nybegynder
27. december 2000 - 14:15 #5
beaviz>>
Går så ud fra at I ikke har gratis oprettelse af domænet *sss*

Der er også steder hvor man kan nøjes med at oprette domænet uden hotel, men at de så tager lidt ekstra for det.
Ellers kan den forretning hurtigt gå fløjten.

Knus og Kramzer rundt omkring.
Avatar billede beaviz Nybegynder
27. december 2000 - 17:59 #6
annika.dk: Ganske rigtigt, vi tager gebyr både for domæne og oprettelse ... Men vi binder ingen.
Avatar billede bacardil Nybegynder
27. december 2000 - 21:50 #7
beaviz> Kan man købe et web hotel for 1 måned af gangen?  sige at jeg skal bruge et web hotel i 2 måneder?
Avatar billede beaviz Nybegynder
28. december 2000 - 02:43 #8
bacardil: Man betaler kvartalsvis, men vi modregner hvis kunden flytter/opsiger inden periodens udløb.
Avatar billede bacardil Nybegynder
28. december 2000 - 02:51 #9
beaviz> Meget flot, men det betales sikkert i domænet og oprettelse ;o)  - men inden vi kommer for laaaang ud. Så vil jeg slutte af.

Godt Nytår til jer alle!
Avatar billede beaviz Nybegynder
28. december 2000 - 03:06 #10
bacardil: Jeps, ganske som jeg skrev til annika.dk, så betaler kunder for de to - men, ja, jeg er vist inde på dit territorie, så jeg bakker igen :)
Og i lige måde da ;)
Avatar billede rasmusf Nybegynder
17. januar 2001 - 15:16 #11
Burde det ikke snart lukkes??
Avatar billede hope Nybegynder
02. februar 2001 - 12:32 #12
baca....hvis man betaler excl moms på websale.dk hvad bliver den færdige årspris for det første år (med oprettelse, incl moms, osv) så?

/hope
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester