Avatar billede trax Nybegynder
20. september 2003 - 14:19 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

skallering af billede til tryk

Jeg skal lave nogle plakater og har nogle billeder der skal bruges til.. har en idé men det kræver at jeg får forstørret billederne ret meget.. billederne er i 1600x1200px og skal bruges på A4 og A3 .. og ét af billederne skal ligge som baggrund på plakaterne.. så det skal altså forstørres op i 3508x4961px .. sådan cirka .. hvordan gør jeg det, uden at miste ALT for meget kvalitet.. bruger Photoshop og Indesign..
Avatar billede Keld Nielsen Professor
20. september 2003 - 14:26 #1
Det kan du selvfølgelig ikke gøre uden at det går ud over kvaliteten ...men har du Photoshop 6.5 eller 7.0 går det rimeligt.

Du retter bare ganske enkelt billedstørrelsen, så styrer Photoshop det. Så skal du måske bruge lidt unsharp mask bagefter.
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. september 2003 - 14:27 #2
Det kommer helt an på billedernes kvalitet, hvor meget de kan presses op, Billeder der skal forstøres så meget er normalt taget med kameraer der bruger storformat negativer, og faktisk aldrig med digitalkameraer, disse støjer for meget og har ikke kvaliteten til at forstøre i de størrelser.

Prøv f.eks. at kontrollere opløsningen op dine billeder, de er sikkert ikke i mere end 72 dpi, prøv så at ændre denne til 300 dpi, så skal du bare se hvor små de bliver.

Husk photoshop er godt, men det kan ikke skabe kvalitet der ikke er i billedet
Avatar billede trax Nybegynder
20. september 2003 - 14:43 #3
Billederne er 180dpi ser det ud til.. deler pointene mellem jer, kunne bruge begge svar.. tak..
Avatar billede spe Nybegynder
20. september 2003 - 14:53 #4
hvis det er som buffferzone gætter og billeder er 72 dpi i 1600x1200 px så er de ca. 56x42 cm og skal ned i 15,6x 11,7 cm for at være i en kvalitet der egner sig til tryk.

Når du vil forstørrer op og lægge flere pixels i dit billede, så kan Photoshop eller et andet billedebehandlingsprogram godt gøre det for dig men programmet må jo så opfinde pixels der ikke er der og det gør programmet ved at interpolerer, altså regne de opfundne pixel ud ved hjælp af middelværdier er de eksisterende. Dine billeder bliver derfor meget udfyldende da farverne der lægges ind er middelværdier af de eksisterende så farverne bare glider jævnt overi hinanden.
fotograf foreslår unsharp mask for at bøde lidt på dette og det er en rigtig god idé men inden du bruger det filter kan det måske også hjælpe at sætte kontrasten op.
MEN uanset om du sætter kontrasten op og bruger unsharp mask bagefter så vil dine billeder blive forholdsvis sløret at se på.
Avatar billede spe Nybegynder
20. september 2003 - 14:57 #5
Var ved at skrive mens du accepterede, så så ikke at du havde lukket og kommenteret.

De 180 dpi ændre ikke på at dine billeder bør ned i 15,6x 11,7 for at være trykegnet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester