Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:06 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Får ikke tildelt IP

Hej

Jeg har en ciso 677 router stående. Denne bruger DHCP til at give computerne på netværket IP adresser. Dette har fungeret upåklageligt, men pludselig virker det ikke på en af maskinerne. Det drejer sig om en bærbar der er trådløst på netværket over en Accesspoint. Accesspointen har statisk IP, og det har hidtil fungeret således at routeren og tildeler IP adresser til de trådløse enheder på den anden side af accesspointen.

Det er nu ikke muligt at pinge hverken router eller accesspoint fra den bærbare computer. Det skal siges at den får meget god forbindelse med accesspointen, og den logger sig også på, men som sagt ingen ping eller noget :(

Ip adressen den får tildelt er:
169.254.221.221

255.255.0.0

Jeg har ladet mig fortælle at det er det ip-nr. man fpr når man ikke kan få forbindelse til sin router(?)

Håber der er nogen der kan hjælpe - synes det er meget mystisk..
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 13:09 #1
Dit accesspoint skal lade broadcastpakke (i dette tilfælde DHCP-forespørgsler)
gå videre til routeren. Det virker som om dette ikke længere sker.
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:12 #2
ok. Burde det være noget man kan indstille på sin accesspoint? Hedder det ligesom de siger "Broadcast"?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 13:13 #3
;) Jah, se det ved jeg så ikke lige.... Hvad er det for een (ikke fordi
jeg lige kender den, men andre gør måske)

og hvad har du ellers lavet af indstillinger?
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:16 #4
jeg har prøvet at genstarte den. Dog uden at det hjalp. Det er en Netgear WG602. Umiddelbart kan jeg ikke se nogen indstillinger der skulle tilsvare det du siger..måske er en restore nødvendig..
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:23 #5
jeg har opdateret firmware til den nyeste version, men det har ikke hjulpet :(
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 13:27 #6
Ok, så er det måske ikke AP-et. Indstillinger på det trådløse netkort?
Er WINS sat til?
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:36 #7
Den er sat på standard, der er ikke ændret i den. Dvs. NetBios indstillingen står på standard.
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:37 #8
Når jeg vælger at reparere forbindelsen opstår der fejl når den skal hente ny IP-adresse. Så er eller andet issue med hentning af ip-adr. har vi nok fat i..
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 13:40 #9
Hentning af IP sker ved en broadcast DHCP-pakke. Den går tilsyneladende ikke
igennem dit AP. Hvorfor ved jeg ikke.
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 13:48 #10
hmm..meget mærkeligt. Hvad vil du foreslå jeg gør nu? Jeg synes det virker ret underligt. I går aftes virkede det upåklageligt. Da jeg skulle tænde den i morges var det gået i totalt udu :(
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 13:55 #11
Så prøv igen i morgen tidlig *g*

nej, jeg ved det ikke....
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 14:04 #12
Jeg resatte min accesspoint og genskrev sikkerhedsindstillinger - og vupti, så virkede det. Du skal have tak for hjælpen! Kom med et svar, så kan du få en sjat af pointene.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
04. oktober 2003 - 15:25 #13
Næh, du løste det selv *g*
Avatar billede monstermand Nybegynder
04. oktober 2003 - 16:40 #14
OK, tak. Hvis du vil prøve dine evner på en anden genre har jeg lige oprettet et spørgsmål om ASP og JS http://www.eksperten.dk/spm/409643 ..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester