Avatar billede killstun Nybegynder
07. oktober 2003 - 22:52 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Opdatering af BIOS i anden computer

Jeg er kommet i den uheldige situation at jeg har opdateret en BIOS med en version som ikke virker korrekt. Jeg kan ikke længere komme i kontakt med computeren, og der er helt sort skærm både via PCI og AGP portene.

Jeg fandt ud af senere at opdateringen havde en fejl, og har nu fundet en BIOS version som skulle fungere korrekt. Men hvordan opdatere jeg den nye, når jeg ikke kan komme i kontakt med den overhovedet?

Jeg har hørt at man kan tage Award chippen ud og sætte den i en anden computer for derved at opdatere den vej i gennem. Men hvordan gør jeg dette hvis ikke jeg har en computer med et bundkort/chip som er magen til?

(Bundkortet som ikke er til at komme i kontakt med er et ASUS A7V, men har en anden computer med et ECS k7s5a bundkort)

Virkelig bag på den her, så håber der er nogle derude som har prøvet den slags før.
Avatar billede bartfreak Nybegynder
07. oktober 2003 - 22:58 #1
Har du prøvet at resette..?
Avatar billede fromsej Praktikant
07. oktober 2003 - 22:58 #2
Start med at gå ind her og læs deres FAQ, det kan være nok til at redde dig.
www.wimsbios.com
Ellers skal vi lave tricks med en Autoexec.bat på din bootdiskette, det lykkes sommetider.
Avatar billede killstun Nybegynder
07. oktober 2003 - 23:00 #3
Har prøvet at have batteriet ude men det hjalp ikke.
Avatar billede fromsej Praktikant
07. oktober 2003 - 23:01 #4
Læg lige link til den BIOS du har fundet, og til awdflashprogrammet, så kigger jeg på det i morgen, hvis ikke der er kommet en anden løsning.
Avatar billede killstun Nybegynder
07. oktober 2003 - 23:02 #5
Har prøvet at kigge på deres FAQ, men ikke meget værd i min situation. Jeg kan ikke bruge start diskette til noget, da computeren som sagt ikke er til at komme i kontakt med.
Avatar billede fromsej Praktikant
07. oktober 2003 - 23:03 #6
Hvis den ikke booter, så er der to muligheder for at redde den, enten købe en ny BIOSchip, eller lave en Hotswap.
Det er også beskrevet på wims.
Avatar billede killstun Nybegynder
07. oktober 2003 - 23:17 #7
Jeps, det var netop hotswap jeg hentydet til. Har været inde og lure nu, og kan se hvordan jeg skal gøre.
Avatar billede killstun Nybegynder
07. oktober 2003 - 23:19 #8
Nogle som ved om chippen fra ECS k7s5a bundkortet kan boote et ASUS A7V bundkort op? Så på wims at det er bedst hvis bundkortene stemmer overens, men skulle ikke være en nødvendighed.
Avatar billede fromsej Praktikant
07. oktober 2003 - 23:22 #9
Der må jeg desværre melde pas.
Avatar billede bartfreak Nybegynder
08. oktober 2003 - 00:07 #10
det skal blot være samme bios, og version, mit råd er..don´t do it.
Avatar billede killstun Nybegynder
11. oktober 2003 - 07:45 #11
Ja, bartfreak havde ret. Den virkede ikke, så versionerne skal stemme nøjagtig overens tror jeg. Kan det virkelig være rigtigt at man ikke engang kan købe en lille bootchip til et par småpenge, i stedet for at man skal ud og købe heeelt nyt bundkort?´Det er sådan lidt gøg og gokke efter min mening.

Butikkerne inde på Falkoner Allé gloede åndsvagt på mig da jeg spurgte efter sådanne chip. Men måske er det bare en spørgsmål om servicering fra butikkens side? Det er lykkes mig at lodde en bootchip før, som havde knækket benene. Så det sgu' for komisk hvis problemet ikke kan løse uden at købe nyt bundkort. Eller rettere sagt, det vil jeg ikke acceptere. Har nu skrevet til bundkortets producent i stedet for, for at få oplyst hvor jeg kan anskaffe den fermøse bootchip. Så vender jeg lige tilbage hertil hvis der sker fremskridt.
Avatar billede fromsej Praktikant
11. oktober 2003 - 11:21 #12
Vi krydser fingre for dig.*S*
Avatar billede killstun Nybegynder
06. maj 2006 - 13:58 #13
lukker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester