Avatar billede xizang Nybegynder
13. oktober 2003 - 12:18 Der er 1 løsning

problemer med java menu

hej eksperter

jeg er ved at lave en hjemmeside, hvor jeg vil have denne java menu sat ind : http://rsu2003.t35.com/upload/menu/ det er de 2 filer : exmplmenu_var og menu_com, der skal bruges.

Det mit problem er : at der er en commando i min menu der gør at menuen altid er x antal pixels fra toppen og x antal pixels fra venstre side.. så når man mini mere vinduet passer menuen ikke ind i designet mere.

Det er denne komando jeg har problemer med.
var StartTop=240;    // Menu offset x coordinate
var StartLeft=1;    // Menu offset y coordinate

Den komando vil jeg gerne have fjernet. så den kan flyttes rundt på siden i frontpage, som et billede fx. så den hænger fast på siden.

- jeg tror man skal ind i den fil der hedder menu_com og ændre, men jeg kan ikke rigtigt finde ud af det.

\\ Lars friis
Avatar billede xizang Nybegynder
21. december 2003 - 22:00 #1
jeg har selv fundet en løsning...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester