Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 20:55 Der er 37 kommentarer og
2 løsninger

StofaNet... Nogen der kender en god voodoo metode ?!?

Ja, så kom tiden for at skifte den gamle aptiva firmapc ud med en top kværn :) det er på tide at skifte stofanettet over på den nye maskine men... *ak ak* det er ikke umiddelbart ligetil.

IP, DNS ect ect fra gammel Win98 maskine er replikeret over i Win2000 Prof maskinen... Begge maskiner kører... Strømmen tages fra modemmet (et COM21) som jeg har hørt skulle gøre det... Venter lidt... Plugger netkablet fra Win98\'eren og i Win2000\'eren der prompte bemærker at et 10mbit netkabel er kommet i. Modemet viser at der er forbindelse... men når jeg så skal logge på med StofaNet Connector eller med en direkte telnet sker der nada...

snakkede engang med en telia supporter der kendte lidt til stofanet der fortalte mig at modemmet connectede til netkort adressen, således at man ikke blot kunne skifte netkort ej heller maskine umiddelbart. Han havde en løsning som jeg selvfølgelig har glemt alt om (er nok røget ud med de hjerne celler der engang imellem fyres i weekenden :D)...

så, det må da sidde en \"ekspert\" der lige ved hvordan man skal \"tweake\" modemmet til at acceptere det nye netkort :D

rigtig løsning her på eksperten giver 250 point ... grib knoglen, ring på 86289580 inden 22.30 og scor puljen på intet mindre end 2500 point for en rigtig løsning... point gives selvfølgelig hvis jeg gennem min Win2000 kan gå på nettet og acceptere svaret inden fristens udløb !!! ingen wannabe forsøg her - kompetent hjælp :D



/ Lars
... der snart er træt af StofaNet og glæder sig til at få en ny forbindelse :)
Avatar billede halifax Nybegynder
04. januar 2001 - 21:06 #1
Sidder selv med en gl. Aptiva firmapc og Stofanet med en Com21 adapter (modem). Det skulle da ikke gøre det store prob. at flytte stofanetforbindelsen. Hvad er problemet? Du skriver der \"sker nada\" Hvad er det. Forklar dig lidt nærmere.
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:10 #2
nada er spansk og betyder ingenting... telnetter jeg går der 30 sek og den vender tilbage med \"no connection\"... en ping til loginserveren fejler

jeg kører lige nu på stofanet forbindelsen på min gl. pc\'er... men den skal snart leveres tilbage (skifter arbejde) og så er det lidt essentielt at få den nye til at køre.
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:10 #3
Jeg syntes heller ikke du direkte beskriver hvad problemet er, ud over at du selvfølgelig ikke kan connecte.
Tror måske der (Efter min mening) mangler noget mere information?
Avatar billede halifax Nybegynder
04. januar 2001 - 21:13 #4
Har du prøvet at sætte netkortet fra 98\'eren over i 2000\'ren. Derved forsøger du at bruge samme netkort (hvis altså der er noget om, at modemet VIL snakke med det samme netkort - evt. dets MAC. Jeg ved det ikke!)
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:16 #5
jeg har 2 maskiner der netværksmæssigt er sat ens op...

1: Win98 der normalt kører Stofanet uden problemer
2: Nyinstalleret Win2000 der aldrig har været på andet end mit eget LAN

Jeg har frakoblet min switch således at netkablet fra Stofanet routeren går direkte i netkortet på Win98 maskinen...

Fremgangsmåde herefter
1: Sluk modem (hiver powerkabel ud)
2: tager netstik fra Win98 og isætter det i min Win2000 maskine (der jo har samme IP nummer, DNS, Gateway ect ect)
3: Sætter power i Modemmet og venter til det initialiserer
4: Telnetter til loginserver der fejler med en \"no connection\"
5: rebooter hele systemet ved knap på væggen (for at være helt sikker - alt udstyr i samme kontakt)
6: Telnetter igen med samme resultat
7: Rykker netkabel tilbage til Win98
8: Rebooter maskinen og stofanet spiller en million igen...


:)
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:18 #6
halifax : netkortet er en del af min firmapc der skal leveres tilbage til firmaet... derfor er den en midlertidig løsning der er ubrugelig.

et stofanet modem binder sig til et netkorts mac adresse... denne forbindelse skulle man kunne nulstille, men hvordan ?
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:18 #7
Har lige kastet et blik på Stofa\'s brugervejledning.
Der står at man kan prøve og tjekke:

IRQ, om der evt. er nogen konflikter?
Kan du pinge evt. andre computere? (LAN)
Er du 100% sikker på dit netkort _er_ sat korrekt op?
Prøv evt. og tving dit netkort til og køre 10 Mbit, enten full eller half duplex.
(Under Kontrol panel > netværk > netkortet > Egenskaber > Avanceret - Mener det hedder link speed eller lign.)

Er det forresten ISA eller PCI?

Undersøger lige nogle muligheder nærmere...
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:20 #8
Er du forresten sikker på at det vil virke i Windows 2000 ?
Avatar billede halifax Nybegynder
04. januar 2001 - 21:21 #9
Har du læst Stofanets FAQ \"Jeg har netværk i forvejen . . .\"
Avatar billede blazer Nybegynder
04. januar 2001 - 21:24 #10
ja...nu er dette ikek en 100% sikker løsning..

men PRØV at gå derind

HKEY_LOCAL_MACHINE\\SYSTEM\\ControlSet001\\Services\\Tcpip\\Parameters\\Interfaces

så slet alle undtagen den der er aktiv....og gør den identisk med den fra 98...oxo med { navnet...

et forsøg værd?
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:25 #11
maniacdog >> systemet detecter selv de 10mbit forbindelse (den skriver det i en venlig popup boks når jeg plugger netkortet i)

og ja, maskinen virker over netværk... brændte en cd igår med source på netop min win98


netkortet er en 3com PCI model xx905


og jeg har hørt andre der har stofanet til at spille på en win2000
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:26 #12
citat fra www.stofa.dk

\"Skift af netkort:
Hvis dit modem er af typen Docsis (Surfboard / com21 ny type) skal du være opmærksom på at der kan forekomme problemer ved skift til nyt netkort.

Modemmet skal slukkes ved tilslutning af nyt netkort\"

Citat slut
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:27 #13
blazer >> hvor sikker er den løsning ? reg. databasen leger jeg ikke med med mindre du er 220% sikker !!!
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:28 #14
maniac >> been there... og som beskrevet ovenfor har jeg haft frakoblet strømkablet og stikket ude af væggen !
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:28 #15
Det med at systemet selv detecter 10 Mbit er jo godt nok ja, men jeg ville gerne vide om det er half-eller FullDuplex.
Det er ikke altid du kan regne med at det spiller når den selv detecter kortet.
Har været ude for det masser af gange før at man selv skulle definere enten half eller full duplex.
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:31 #16
maniac >> rykker jeg et netkabel i til min 10/100 FullDuplex switch melder min popup box at der nu er en 100mbit stik i...
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:33 #17
ljweb> Tror du misforstår noget eller også syntes jeg ikke du forklare dig godt nok.
Det jeg siger er:

Det er godt nok at den selv autodetecter dit hastighed ja, dette gøre den også med Duplex ja.
MEN kun i nogen tilfælde kan det _ikke_ finde ud af dette.
Derfor siger jeg til dig, prøv selv og definer dette med begge muligheder. Så den har en _fast_ ramme og køre efter.
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:33 #18
Det kan også være mig der ikke forklare mig godt nok.
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
04. januar 2001 - 21:34 #19
jeg har lige talt med en der har haft samme problem! han fortalte at han havde fået at vide af stofa support, at i sjældne tilfælde sker det at modemmet ikke vil glemme mac-adressen, men at stofa kan reboote dit modem udefra! Prøv at ringe til Stofa!
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:35 #20
kimrosgaard> Det lyder ikke helt usandsynligt...
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:36 #21
maniac >> du sagde blot \"detecter kortet\"... ikke forbindelsen...

jeg forsøger med en fastsættelse af hastighed (skal senere igennem min Switch så den kommer tilbage på full-duplex 100mbit snart)... men nu skal der bare hul igennem
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 21:39 #22
logger af for at eksperimentere lidt mere...
Avatar billede repsac Nybegynder
04. januar 2001 - 21:40 #23
Det lydder sat... underligt ...
Hvis du øger ping tiden (-w 5000 eks.) er det så muligt at få en ping igennem?
Avatar billede blazer Nybegynder
04. januar 2001 - 21:42 #24
ljweb>du kan jo bare exportere nøglerne først.....
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
04. januar 2001 - 21:49 #25
inden du begynder at pille ved reg.databasen burde du lige prøve at ringe til stofe og bede dem reboote dit kabelmodem! hvis det virker sparer du en masse tid og kræfter :)
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:51 #26
Kimrosegaard> Ja, men det burde han vel også selv kunne gøre. Jeg mener der følger da en manual med hvor i det burde stå :)
Avatar billede kimrosgaard Nybegynder
04. januar 2001 - 21:56 #27
maniacdog>>iflg min kammy er det kun stofa der kan lave en masterreboot på modemmet! om det er rigtigt ved jeg ikke, men det er da hurtigt opklaret med et opkald til dem :)
Avatar billede halifax Nybegynder
04. januar 2001 - 21:56 #28
Der er en knap bag på COM21 modem.et til at resette med. Mener I det skulle være nok?
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:57 #29
Kimrosgaard> :) - Det skal jeg så ikke lige kunne sige 100% , men det har nok noget og gøre med at de skal ind i modemet og derved bruge en enable adgangs kode som kun stofa kender.
Kunne jeg tænke mig, mere for og undgå at kunderne skal pille i deres konfig.
Avatar billede maniacdog Nybegynder
04. januar 2001 - 21:58 #30
halifax> Nej det tror jeg ikke.
Måske hvis man holder den inde og sætter strøm på.
Det virker for en del Cisco udstyr, men måske skal det lige nævnes at hvis man gøre dette ryger hele dens konfiguration :-) (På en Cisco, ved ikke hvordan det er på Stofa\'s modemer)
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 22:06 #31
LJ is back... unsuccesful

jeg har leget med kabeltyper, full/half duplex m.v. uden success... Ping til login server, dns samt gateway unden svar...

kører jeg half duplex forsvinder det grønne lys i netkortet... 10baseT ligeså... Autosence virker det med lys i netkort, og lysende \"link\" på modemet
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 22:13 #32
jeg ringer til stofa imorgen efter arbejde... jeg er oppe til midnat og har du en \"bulletproff\" løsning, ring... jeg monitorerer ikke eksperten så ekstensivt ...
Avatar billede chruker Nybegynder
04. januar 2001 - 22:40 #33
Jeg fandt lige følgende i en HOWTO til Linux:

http://oswg.org/oswg-nightly/oswg/en_US.ISO_8859-1/articles/Cable-Modem/Cable-Modem/isps.html

\"Most of Mediaone/RoadRunner tracks you\'re MAC (ethernet) address, and won\'t allow any other MAC address to use the CableModem.

To get around this you could either call Mediaone and ask them to change you\'re MAC address to you\'re current one. They do allow you to have multiple allowed MAC addresses, but they might not allow more than two. Other approach is to tell your ethernet card what MAC address to use. Most cards will allow it. So first make sure you write down the MAC address of the card you used when Mediaone technicians showed up and they type something like this:

ifconfig eth0 hw ether 00:23:56:74:25:12
\"

Så det lader til at du skal snakke med Stofa, som de andre foreslår, og bede dem få modemet til at opdaterer MAC adressen.
Avatar billede frankie Nybegynder
04. januar 2001 - 23:42 #34
Hej ljweb
det som du skal gøre er at sætte modemet til din win2000 pc
ping f.eks. 192.168.30.2  = time out
så ændre du din ipaddr. til f.eks. 192.168.xxx.253
slukker din modem
genstarter din pc
tænder dit modem
pinger 192.168.30.2 = time out
ændre din ipaddr. tilbage til det rigtige
slukker modemet
genstarter din pc
tænder dit modem

Det er på denne måde at man låser modemet op fra det netkort, som modemet først sat på.

Hilsen
Frank
Avatar billede limemedia Nybegynder
04. januar 2001 - 23:57 #35
prøver...
Avatar billede limemedia Nybegynder
05. januar 2001 - 00:09 #36
frankie : du er genial :) det virker og de 250 point er velfortjent... drop et svar og modtag din belønning :)
Avatar billede frankie Nybegynder
05. januar 2001 - 00:16 #37
Det var så lidt
Avatar billede limemedia Nybegynder
05. januar 2001 - 00:20 #38
frankie : jeg \"kom til\" at fordoble dine point... håber ikke det gør noget *gg*
Avatar billede frankie Nybegynder
05. januar 2001 - 00:22 #39
mange tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester