23. oktober 2003 - 09:31Der er
9 kommentarer og 2 løsninger
word - word perfect
Vi skriver rapporter sammen, han sværger til wordperfect, jeg er fra mit arbejde vant til word. Konvertering giver mange forvanskninger. Hvad gør vi? Skal den ene give sig? Og hvem?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
det er jo helt klart en tidsmææsig fordel at arbejde i samme program, da konvertering med deraf følgende problemer undgåes. hvem der skal give sig er svært at sige, men hvis rapporterne skal videresendes elektronisk er det oplagt at lave dem i modtagerens format.
Om man er tiæhænger af Word eller WP er vel i vid udtrækning et spørgsmål om "religion". Nogen sværget til det ene, andre til det andet.
Word er nok mest udbredt pt.
En løsning kan dog være, at I lægger jer fast på nogle bestemte standarder, som I så begge nøjes (højeste fælles nævner). Så kan i gemme i RFT format, som begge programmer burde kunne åbne uden konverteringsproblemer.
Alternativt kan man vælge at benytte et lidt ældre Word-format, da WordPerfect kan læse Word-formatet. Så vidt jeg husker, kan Word læse det næstnyeste Word-format (set i forhold til Wordperfects versionsnr.)
Ellers vil jeg tilslutte mig forslaget fra jkrons. RTF-formattet kan også fint bruges.
Vil RTF-formatet tilfredsstillende kunne løse problemer med konvertering af skift i formatering, margenændringer og "Headers-footers" m.fl. Her går det ofte galt.
Vent med at formatere teksten til opgaven er afsluttet, så vil der ikke opstå problemer med at overføre den rå tekst fra Word til WordPerfect og omvendt.
Til slut vælger I så hvilket program, der skal bruges til at lave det færdige layout.
God ide, også fra erikjuul. Ønsker du ikke point, siden det er en "kommentar", ikke et "svar", du skriver? Kommentar til B Hansen. Dvs.rådet er: brug "gem som" i word/wordpefect. Skal man så vælge RTF eller en af de andre muligheder, dvs. ældre versioner af word/wordperfect.
Selvom det er en lidt "banal" måde at gøre det på; kan jeg forsikre jer for, at I sparer jer selv for mange ærgrelser ved at vente med at formatere teksten.
Uanset hvilket format I vælger at gemme dokumentet i, vil der opstå problemer når dokumentet gentagne gange skal konverteres frem og tilbage mellem programmerne.
det kommer lidt an på..... Hvis i allerede har lavet sidehoved og sidefod, ville jeg nok eksperimetere med en ældre version af Word-formatet. Med lidt held vil den ikke ændre opsætningen. Og ja, det skal gøres via "gem som".
ellers benyt RTF, som jkrons oprindeligt foreslog. Også via "Gem som"
Tak for gode svar! Ingen af os skal "give sig", men RTF/ældre versioner gøre det. Noter og varieret formattering laves af den, som står får den endelige udformning - anset hvilket program det så bliver udført med. Er det rigtig opfattet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.