Avatar billede bbe1379 Nybegynder
04. november 2003 - 23:58 Der er 1 løsning

Deform EPS i PDF

Jeg har problemer med at få mine placerede EPS'er til at se rigtigt ud, når jeg generer en PDF fra Quark 5.01 på MacOS 9.2

Jeg har oplevet problemet før i lignende situationer, men mit konkrete problem består i, at jeg har placeret en annonce i EPS-format. Annoncen indeholder forskellige elementer deriblandt 6 logoer. Alt ser ud som det skal i EPS'en, men når PDF'en er færdig er to logoer komplet deforme.

Jeg har forsøgt med forskellige EPS versioner ned til 7.0, samt at kopiere alle elementer over i en ny EPS - uden held.

Distiller er ver. 5.0

Hvem kan give en forklaring + en løsning?
Avatar billede bbe1379 Nybegynder
11. november 2003 - 23:31 #1
Ingen svar - lukket.
Til andre med samme problem: jeg skiftede PPD på min Virtual printer og fik det til at virke
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester