Avatar billede tinem Novice
24. november 2003 - 11:37 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

MailwasherPro - hjælp

Jeg bruger version 3.2 og ville spørge om et råd til hvordan jeg skal forholde mig til at jeg modtager en hel del mails fra forskellige personer som bruger min egen mailadresse som afsender, dog med forskellige navne foran.

Hvordan blacklister jeg disse uden at blackliste mig selv?
Avatar billede arlet Juniormester
24. november 2003 - 11:41 #1
Du modtager jo ikke mails fra dig selv, så det sker der ikke noget ved
Avatar billede tinem Novice
24. november 2003 - 11:59 #2
Jo nogen gange har jeg brug for at teste forskellige ting og her bruger jeg så min egen adresse.
Hvis dette ikke var tilfældet ville der selvfølgelig ikke være nogen problemer. :-)
Avatar billede tinem Novice
25. november 2003 - 11:48 #4
Jeg tror at forslaget herfra http://www.computercops.biz/postitle7446-0-0-own%20mail.html er det bedste at bruge. Jeg kan bare ikke helt finde ud af, hvordan jeg skal lave det, når jeg har boksen for "Edit filter" åbnet. :-(
Ville du have noget imod at hjælpe mig med at lave nedenstående udfyldt som det skal være og tage et printscreen, så jeg ved hvordan jeg skal udfylde det med mine egne oplysninger?


-------------
You'll also note that spam using your own email address as a return or from address may put nothing or some bogus information for the name that preceeds the address. The odds of them guessing your name - or even trying are miniscule!

You can then write a filter that says:

if the from address contains joe6pak@hotmail.com AND
the from address doesn't contain Joe Sixpack THEN
the mail is spam
-----------
Avatar billede kapla Nybegynder
25. november 2003 - 12:18 #5
Ja, hvis du kigger på http://frip.dk/kapla/Mailwasher.png det skulle virke.
Avatar billede tinem Novice
25. november 2003 - 13:07 #6
Tak for dit svar, men vi har åbenbart forskellige versioner af programmet. Mit vindue ser sådan her ud http://www.tinemuller.dk/div/mailwasherpro.gif

Du skriver: "Does not contain + Andet navn end dit" - det forstår jeg heller ikke. Er det ikke netop mit navn, som jeg skal skrive her?

Ja undskyld min uvidenhed, men det er jo derfor jeg har spurgt efter hjælp her. Jeg synes ikke at det er særlig nemt at finde ud af, hvordan man bruger MailWasherPro. :-)
Avatar billede kapla Nybegynder
25. november 2003 - 13:16 #7
Ja, jeg prøvede det på 3.3, og, ja, du skal selvfølgelig skrive dit eget navn, det var en fejl. :-)
Avatar billede tinem Novice
27. november 2003 - 08:49 #8
Det virker ikke. Her til morgen fik jeg så min første mail med et andet navn  end mit eget foran min egen mailadresse.
Den vistes som filtered - deleted - bounced, men mailen blev jo så sendt til mig selv, da jeg trykkede på process mail. :-(
Mail Delivery Subsystem - Returned mail - User unknown.

Det var vel ikke sådan, at du havde tænkt dig at det skulle virke, vel?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester