29. november 2003 - 15:49Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Flere dioder
Jeg har ca 100 lys-dioder jeg gerne vil have til at lyse konstant... Er der nogen der ved hvordan jeg kan sætte det sammen... Min strømforsyning kan kun give 220volt @ 50Hz
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Du er som det første nødt til at have transformeret din strømkilde om til jævnspænding. Du skal derefter finde ud af, hvor meget strøm den enkelte diode bruger, og hvilken spænding den fungerer ved. Så kan du regne ud, om du skal bruge en eller flere modstande og hvor stor modstanden bør være.
Hvorfor vil du have en modstand ind, det bruger man typisk kun for at begrænse spændingen, og det burde ikke være et problem, hvis du sætter dem i serier af 8.
Udregningen med modstanden mener jeg kun er relevant hvis du har en forsyningsspænding som er højere end max. spændingen for dioden, og da dioden 99% sikkert er beregnet til 1,6 volt, og du opnår 1,5 ved en serie med 8, skulle du være på den sikre side.
Laver et forsøg i morgen hvis du kan vente, men jeg er ret sikker på modstanden er unødvendig.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.