Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 01:02 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Show off ting

Jeg har en lille konkurrence kørende på www.binaer.dk, hvor det gælder om at lave lidt show off med ordene:

Binaer.dk - stedet for pigeglade mænd

Gør ikke noget det er brugt før. Bare det er sejt og indeholder teksten. Evt hvis der kunne være en sød pige et sted gør det ikke det dårligere. Men opgaven er fri. Jeg fordeler points mellem de 2 bedste. 150/50

Er der flere end 2 ting som jeg gerne vil bruge kommer der ekstra points til dem jeg også kan bruge. Som sagt er det show off - så giv den lidt gas.
Avatar billede thesurfer Nybegynder
05. december 2003 - 01:10 #1
Regel §2.1.15
[Det er ikke tilladt at] "udlove mere end 200 point for et spørgsmål ved at dele det over flere spørgsmål."

..hvis det var det du mente med "..kommer der ekstra points til dem..".. ellers glem dette indlæg. :)
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 01:43 #2
Jo det var det jeg mente, men kan se man åbenbart ikke må det. Hermed er der kun point til de 2 bedste ting.
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
05. december 2003 - 03:52 #3
Jeg vill næremere betegne det som reklame fremfor showoff - Finder det lidt falsk varebetegnelse... :((
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
05. december 2003 - 11:09 #4
Jeg bliver nødt til at komme med min mening her, og selvom du (Jan Emil) ikke har bedt om kritik, håber jeg du vil tage positivt imod den alligevel.

Det logo du har fået lavet herinde, med den røde kvindefigur og den blå mand, med underteksten "stedet for pigeglade mænd", som kan ses på det link du har skrevet, synes jeg sender nogle meget, meget uheldige signaler.

Jeg ved godt, hvad du søgte da du efterlyste et logo, jeg fulgte med i tråden, men analyserer vi de signaler som logoet giver, er det et helt andet indtryk man får, end hvad jeg formoder dine tanker var:

Kvinden er rød, hvilket normalt symboliserer stop, forbudt, rødt lys osv. Hendes kropssprog er passivt, hun står der sådan set bare og har front mod beskueren (os, der kigger på logoet). Manden er blå, en farve, der ofte bliver brugt til at udstråle autoritet (fx. politiuniformer) og han er henvendt til kvinden, har drejet kroppen og ser ud som om han holder fast i kvindens arm.

Oven i købet står der nedenunder "stedet for pigeglade mænd" - den sætning, med kombinationen mellem "piger" og "mænd" er i mine øjne decideret smagløs og gør kun symbolikken jeg beskrev ovenfor endnu mere suspekt og leder tankerne hen i retning af noget meget forkert. Pædofili og voldtægt, for at tage nogle grove eksempler.

Jeg tror ikke det er det signal du vil udsende, det håber jeg da virkelig ikke.

Jeg kan udmærket forestille mig at personen, der har lavet logoet, har tænkt "Kvinde = rød, mand = blå" og ikke gjort sig nærmere tanker om, hvad logoet egentlig lægger op til.

Jan Emil, Jeg håber du vil tage min kritik som noget positivt og overveje at ændre symbolikken i logoet, til noget der ikke har samme uheldige undertoner.
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 12:28 #5
>nikolajdu
reklame --> OK

>holmgaard4
Kan en lave det pænere med ny tekst osv er jeg mere end åben.

æv - tråden forløb ikke som jeg håbede - men takker for kritikken.
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 12:37 #6
det er mig ( en kvinde ) som har lavet logoet.. og finder det ikke stødende og mistænkeligt.. dog kan jeg godt se hvad holmgaard mener hvis man giver sig tid til at dybdeanalysere det..

hvad hvis kvinden bliver blå og manden rød ?... og med hensyn til farverne så valgte jeg rød  fordi det OGSÅ symbolisere kærlighed og varme... har haft farvelære da jeg tog min blomsterdekoratør uddannelse og har gennem tiden brugt farver som symbolik mange gange.. nu er jeg på multimediedesigner uddannelsen og der har vi ganske vist været inde på at blå er den autoritære farve ( fordi kommunerne bruger det konstant )... men man behøver så heller ikke analysere det så tyndt og gøre det til noget skræmmende og ulækkert :/... dog syns jeg godt at janemil skulle lave teksten om til "dameglade"´..som vi oogså var inde på i tråden dengang logoet blev lavet.. jeg skal gerne lave logoet om "gratis" for janemil..da det jo nødigt skulle gå hen og ødelægge noget for ham og forummet

/nova
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 12:57 #7
I mit ordforåd bruges pigeglad om mænd, der kan lide damer.
Har næsten aldrig hørt ordet dameglad. Synes selv logoet er vildt godt, men jeg er heller ikke lige den analyserende type.
Vores lille forum overvåges af en organisation som bekæmper pædofili og skulle der komme den mindste antydelse overgives alt nødvendiigt materiale til dem og politiet. Men tror aldrig det bliver aktuelt der alle indlæg kigges igennem under 5 min efter de er skrevet.
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 12:58 #8
>atf_nova
I øvrigt har jeg fået PDF filen af hende og har selv ændret teksten. Så det står 100% for min regning hvad der står. Muligvis ændre jeg det. Skal lige tænke over det.
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 13:00 #9
jeg har lige lavet lidt om på logoet...


http://www.novaplanet.dk/files/binaerlogo2.jpg

det skulle meget gerne fravriste alle former for misforståelser.. her er damen/kvinden imødekommende og de er begge i samme kulører..
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 13:01 #10
Takker - kan jeg få den som PDF?
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 13:02 #11
janemil-> ok ;), vil jo nødigt stå bag noget, der kan opfattes som bare det mindste kriminelt ...i hvertfald i den retning, som her været drøftet her
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 13:03 #12
ja..du kan få den som psd. ;)

hvad er din email? så sender jeg den..
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 13:28 #13
info@webmasteren.dk
Avatar billede larsholmgaard_dk Nybegynder
05. december 2003 - 13:30 #14
Ja, da!! Det nye forslag er, omend ikke lige min stil, men så ihvertfald LANGT bedre i symbolikken - meget bedre. Meget bedre.
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 13:41 #15
;)
Avatar billede janemil Nybegynder
05. december 2003 - 13:45 #16
Takker for tilsendt logo - jeg retter det hurtigst mulig (i aften).
Skylder dig lidt point en anden god gang. Vil ikke gøre det i denne tråd, da der vist har været ballade nok ;-)
Avatar billede atf_nova Nybegynder
05. december 2003 - 13:47 #17
det med point er lige meget..du skylder mig ikke noget :D
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester