Avatar billede mc.lucifer Praktikant
05. december 2003 - 09:59 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Licenser under MS

Jeg er sku lidt lost.

Jeg har en Windows 2003 Server Std edition. som er født med 5 Cal jeg har ligeledes købt 5 extra Cal licenser under Open licens.

Nu er jeg for gud ved hvor mange gange igang med at instalere serveren på ny "den er heldigvis ikke i drift endnu" og der kommer der et spørgsmål om licenser der står som standdart på 5. men jeg kan jo sætte den op til 10 Skal jeg det ?

eller hvordan smider jeg de sidste 5 licenser på den, Jeg har ikke nogen 25 Cha prosukt nøgle til de sidste 5 licenser, kun et "Authorization Number" og et "Licens Number"

Håber der er en der vil guide mig igenem de licenser her

MC
Avatar billede lgj Nybegynder
05. december 2003 - 11:10 #1
dingeling til mickeysoft så får du nøglen
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
05. december 2003 - 13:35 #2
Desværre lgj du har ikke helt ret, Jeg sendte linket til Computerstore som har solgt os Windows 2003 server og har fået følgende svar tilbage fra ham

Hej Ricky

Jeg har snakket med Flemming, og vi er kommet frem til følgende, ved fælles forståelse af din forespørgsel (To hoveder tænker jo ofte bedre end et, og i dette tilfælde tænker Flemmings bedre end mit :):

SBS serveren er begrænset til at styre SBS klienter. Dvs. du kan ikke lade den styre din Windows Standard Server klienter også. Den er jo begrænset til ganske små mængder (i Microsoft øjne er 75 brugere stadig en lille virksomhed), og derfor kan den ikke blande sig i licensstyringen til en større virksomhed.

Mht. det nummer du skriver du mangler, så er der slet ikke noget nummer. Det er nemlig ikke nødvendigt med et nummer, andet end licens og autorisationsnumre, og de er reelt set kun til at kunne påvise at du har licenser i dit navn. Open licensaftalen er på den måde en slags Gentlemens Agreement, da Microsoft regner med, at man selvfølgelig kun lader det antal klienter man har licens til, koble op mod serveren. I dette tilfælde altså Standard serveren.

SBS skal den derimod tastes ind på, sikkert både fordi Microsoft vil sikre sig at deres kunder reelt set har betalt for de licenser de bruger, men også fordi SBS er nødt til at holde styr på, at max. 75 klienter er tilkoblet.

Giver ovenstående mening? Ellers er du velkommen til at ringe til Flemming Johannensen på hans mobil: Censurteret

MC
Avatar billede lgj Nybegynder
07. december 2003 - 17:47 #3
Hvor kommer SBS-serveren nu fra?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester