08. december 2003 - 17:38Der er
3 kommentarer og 1 løsning
Deling af email
Hejsa,
Jeg sidder med et lille problem, der går ud på at jeg gerne vil kunne dele emails på tværs af computere. Har forsøgt lidt med en .pst fil i outlook der var placeret på en server, men på denne måde kunne filen kun åbnes af én af brugerne på samme tid.
Kort og godt vil jeg gerne kunne lave det sådan, at alt hvad en bruger foretager sig af skrivning af mails, oprettelse af mapper osv. også kan ses af den anden der bruger samme program.
På denne måde skulle man selvfølgelig kunne følge en evt. korrespondance mellem den ene bruger og en udenforstående og altså ikke risikere at skrive til den samme kunde som allerede er blevet kontaktet/har fået svar tilbage.
Er der evt. nogle gratis/billige løsninger. Kan exchange klare problemet? Eller er der andre muligheder?
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Opret en postkonto mere - du kunne jo give den navenet "fælles". Log på med denne konto, og giv de andre konti adgang til postkasse, indbakke osv. Gå i Funktioner - indstillinger - stedfortrædere, og give dem minimum redaktør rettighed til indbakken (det sikrer at de kan sende og besvare fra fællespostkassen).
De anderer kan gå i funktioner - email konti - få vist eller rediger eksisternende - Rediger - flere indstillinger - avanceret - tilføj yderligere postkasser - angiv fællespostkassen.
På den måde får de vist fællespostkassen i deres egen mappeliste og kan arbejde i den.
Men alt dette forudsætter at I har en exchange server.
Synes godt om
Slettet bruger
10. december 2003 - 16:28#3
Hejsa. Har besluttet mig for Exchange da det vidst kan alt det jeg skal bruge til at dele emailkonti mellem brugere. Mange tak for jeres svar.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.