Avatar billede kjaersgaard Praktikant
10. december 2003 - 19:24 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

Frontpanel/lydkort

Hej med jer ;o)

Jeg er begyndt at have TV-kort, grafikkort m/TVudgang, tilslutning af video/TV/Digitalt videokamera. Mit problem er når jeg skal afspille eller optage fra det ene eller det andet, så skal jeg altid bytte ledninger bagpå PC'en. Jeg synes det er sq for besværligt med alle de ombytninger det bliver til og  at jeg ikke feks. kan sætte ledningen i mit DV-kamera og så indspille min optagede film, uden at skulle bytte ledninger hvergang. Mit spørgsmål er om der findes noget i retning af et frontpanel med usb indgange og flere lyd-indgange/og udgange(minijack), eller om man skal have et nyt lydkort...hvis et sådant lydkort findes. Det er kun 1 stk. hardware ad gangen der skal bruge lydind/ud gangen, men vil selvfølgelig helst have at jeg helt slipper for at bytte ledninger.

Hilsen Kjaersgaard
Avatar billede bleze Nybegynder
11. december 2003 - 00:18 #1
Soundblaster Audigy kan fås med fedt front panel med Firewire på (til DV cam) og en masse digital og analog tilslutninger

www.soundblaster.com
Avatar billede follmann Novice
11. december 2003 - 11:58 #2
Hvis du har en ALDI i nærheden, så tag en kig forbi butikken. Der er i denne uge en boks til indsætning i tower. Der skal bruges en fri diskdrevplads til den. Boksen har 1x firewire, 4x usb og så er der to lyd stik til minijack.

Ellers kig på http://www.edbpriser.dk/hardware/kabinettilbehoer.asp og så søg på ordet FRONT, så får du en liste over ting du kan sætte på fronten af din computer
Avatar billede kjaersgaard Praktikant
02. januar 2004 - 18:42 #3
Hej med jer ;o) - og undskyld jeg var så længe om at svare - Sorry
Takker for indlæggene - jeg løste problemet ved at købe 3 stk "lydsplittere", et stik med 1 stk minijack han og 2 stk minijack hun. De koster fra 15 kr(EDB-priser.dk) + fragt. Normalpris i Elgiganten, Bilka osv. er ca. 35 kr.
Billede her: http://www.edbpriser.dk/hardware/hardware-top10.asp?ID=1614667929
Jeg lærte da, at der ikke er så mange der benytter sin PC til multimediemaskine, hvis man da kan dømme efter udbuddet af hardware hertil.

Kjaersgaard
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester