23. december 2003 - 14:07Der er
4 kommentarer og 1 løsning
problemer med stretch draw
Jeg har et meget mærkeligt problem, der måske kræver at nogen skal kikke på mine projekt-filer, men jeg forsøger lige at forklare mig først:
Jeg har lavet et program med 2 tool-vinduer, der kan dockes i TPanel. Et i venstre side og et i højre side af programmet. Hvis mine tool-vinduer dockes i panelet til højre kan de forsvinde ved vertical ændring af main vinduet, og kun frembringes igen ved at klikke lige over dem. er de docket i panelet til venstre er der ingen problemer. Hvad hulen er der galt?
Ikke helt sikker på jeg forstår. Du har to paneler og nogle komponenter deri (hvad er det for Tool-vinduer du nævner?). Har du nogle TSplitter'e på formen?
hrc >> jeg kan konstatere at koden intet har med problemet at gøre, det er noget der åbenbart for den til at opføre sig sådan. jeg laver lige et hurtigt eksempel :)
jeg er bare et fjols, det virker fint, det er bare et spørgsmål og hvordan man sætter komponenterne :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.