Avatar billede storestyggeulv Nybegynder
29. december 2003 - 12:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

skedulere FTP

hej Eksperter

Jeg vil gerne hente en række filer fra en ftp server hver dag klokken 9:00.

Findes der er en mulighed for at skedulere dette? Jeg vil gerne anvende en "standard" ftp-ting. Findes der f.eks en klient service i windows som kan gøre det? Hvis man skal ud og have software må dette gerne indeholde en ftpserver, idet jeg på sigt gerne vil have andre kan hente fra mig

Håber der er nogen med nogen gode ideer

Med venlig hilsen
Avatar billede Spotgun Seniormester
29. december 2003 - 13:07 #1
Du kan bruge windows' FTP-kommando til det første i hvert fald. Jeg finder lige et lille demo-script til dig...
Avatar billede Spotgun Seniormester
29. december 2003 - 13:17 #2
Lav en bat-fil (jeg har kaldt den RunFTP.bat, men det er underordnet) med følgende indhold:

ftp -i -s:ftpcmds.txt ftp.dit_site.dk

lav dernæst en tekstfil i notepad, kaldet ftpcmds.txt med følgende indhold:

Username
Password
cd "dit_download_dir"
mget *.*
quit

Læg både .bat og .txt filen i den mappe du vil hente tingene ned i, og sæt windows scheduleren til at køre .bat-filen hver dag kl. 9.00, så virker det.

mget *.* henter alle filer i den mappe du er gået ind i. Du kan også specifikt vælge at hente visse filtyper (brug stadig mget dér) eller enkelte filer (get filnavn.fil). Du kan selvfølgelig bevæge dig rundt på ftp'en som det passer dig, via scriptet - endda også sende filer du har liggende. Kun fantasien sætter grænser :)
Avatar billede storestyggeulv Nybegynder
30. december 2003 - 16:06 #3
Tak for svaret. Det svarer på mit spørgsmål :)

Men kan man tillade sig at udvide det lidt.. kan man tænke sig en løsning hvor ens user og pass ikke ligger og roder i en fil..?

hvis nogen skulle få lyst til at svare opretter og vil kræve point opretter jeg gerne et spørgsmål mere
Avatar billede Spotgun Seniormester
30. december 2003 - 17:19 #4
Hvis du skal skjule username og password skal du ha' fat i et decideret ftp-program. Så vidt jeg ved kan det ikke skjules i Windows' command prompt ftp-klient.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester