Avatar billede karoma Nybegynder
03. januar 2004 - 20:40 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Starthjælp - trådløst netværk

Jeg skal starte helt forfra med at oprette trådsløs internetadgang i vores lejlighed. Jeg har et tiscali adsl abonnement, sagem adsl modem (kan kun tilkobles med usb), og har nogen fortalt mig, jeg kun mangler et trådløst accespoint med pcmcia-kort. Det har jeg så købt i Fona (Belkin), men nu viser det sig, at accespointet umiddelbart ikke kan tilkobles mit modem. Hvad mangler jeg, for at komme på nettet? Kan det købte hardvare bruges, eller må jeg ud og købe noget andet?

Mads
Avatar billede jacob_m Nybegynder
03. januar 2004 - 20:49 #1
Hmm.... Hvis dit modem kun har et USB-interface (som jeg læser det)... Så tror jeg du har et problem !...
Avatar billede hhjensen Nybegynder
03. januar 2004 - 21:24 #2
Du skal nok lave en Hardwareombytning hos Tiscali før det kan lade sig gøre. Få en Router i stedetfor!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester