Avatar billede mulkurul Nybegynder
06. januar 2004 - 14:08 Der er 2 kommentarer

Scanner rekommendation. Ældre SCSI scanner vs. ny ?

Min scanner er lige afgået ved en kvalfuld død.
Nu har jeg imidlertid en anden på lager som jeg har fået forærende. Det er en SCSI Scanner Microtek Scanmaker 5 som er en 5-6 år gammel.
Det var i sin tid en overordentlig dyr sag (25K), men nu er jeg lidt i tvivl om hvorvidt jeg bør købe et SCSI kort hertil og bruge denne eller købe en ny istedet.
Microtek Scanmaker 5 har 36 bit farvedybde, og optisk opløsning på 1000 dpi Horisontalt og 2000 dpi Vertikalt, hvorimod en ny i det prisleje jeg kan leve med op til 1.500 kr typisk har 48 bit, 2400 x 2400 opløsning.

Men scannerens faktiske præstation er vel ikke kun afhængig af de kolde data? Jeg mener, er den fremstillet med dioder eller optisk glas i scanner delen osv.

Udover indscanning af photos, skal jeg også bruge den til indscanning af dias.


Nogen anbefalinger?

mvh
Michael Christoffersen
Avatar billede mulkurul Nybegynder
15. januar 2004 - 16:12 #1
gg
Avatar billede mulkurul Nybegynder
15. januar 2004 - 16:12 #2
dfhg
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester