26. januar 2004 - 12:58Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Hente boolean fra objekt
Hej. Jeg har en metode der henter en række værdier fra en MySql-database. en af disse værdier er:
rs.getBoolean("onWater")
hvor rs, er resultsettet osv.
I en anden GUI-klasse kalder jeg denne metode og skal så her kende værdien(true/false)af den boolean, da det er afgørende for, om en CheckBox skal markeres eller ej. Mit problem er, at når jeg udskriver værdien inde i selve metoden, da er den true, men når jeg har hentet den i GUI-klassen, da er den false.
Metodekald til den omtale metode: P = db.getProduktTotal(purchaseNr.getText());
Udtræk af den boolean-værdi: boolean prove1 = P.getOnWater(); ...denne prove1 er false ligemeget hvad, selvom "den" er true ved udskrift i den klasse hvor metoden ligger?
Det jeg altså vil bede om hjælp til, er at få fat i den værdi.Hvis der er nogle der kan forstå mit spørgsmål, venter jeg i stor spænding.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Hey Karsten. Jeg har fundet fejlen, ellers tak for hjælpen. Jeg havde lavet en fejl i konstruktøren i den klasse jeg oprettede objektet af(havde skrevet en bogstav med stort i stedet for småt ;-( )
Husk at acceptere dit eget svar, så spørgsmålet bliver lukket :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.