04. februar 2004 - 16:26Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Jbuilder Design spørgsmål
Jeg har lavet et design i Jbuilder i xy layout, der er blandt andet et jpanel med nogle tekstboxe. Når jeg ændre dette layout til flowlayout så bliver der flyttet så meget rundt på mine boxe at designet bliver helt ødelagt. jeg er ved at læse om GridBagLayout, vil det være løsningen på dette problem ?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Når du ændrer fra et layout til et andet så vil der blive flyttet rundt på tingene... de forskellige layouts har forskellige egenskaber. Kan du ikke fortælle hvilket problem der er tale om?
Jeg har placeret textboxe og andet hvor jeg gerne vil have dem, når jeg så ændre mit layout fra xy layout til flowlayout med henblik på senere visning i "fullscreen" ja så bliver der flyttet sådan rundt at det bliver ubrugligt Ville det hjælpe hvis jeg lavede et par screendumps ?
Jeg er ikke selv den store swing haj så det er ikke sikkert jeg kan hjælpe, men måske der er nogen af de andre der får mere ude af at se det :)
men du skal nok ud og kombinere de forskellige layouts for at få layout til at passe normalt og i fullscreen. Når jeg gør det kan det tage mange timer .. andre gange så vælger jeg det lette... xy layout og gør så man ikke kan maksimere ;)
hmmmm ... Jeg har fundet løsningen tror jeg. jeg har støvsuget Borlands side og fundet en del dokumentation til Jbuilder. De anbefaler følgende :
Først skal man lave et "nested" design med xy layout dvs alle knapper og boxe på Jpanels herefter skifter man til GridBagLayout og fintuner. Det ser ud til at virke ved første øjekast, det er ikke let det skal indrømmes. Hvis nogen gerne vil se denne dokumentation ligger den hos borland til fri download.
Hvis der ikke er protester så "stjæler" jeg selv point for denne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.