Avatar billede slomann Nybegynder
11. februar 2004 - 14:19 Der er 5 kommentarer

PC-lyd til stereoanlæg

Hej!
Jeg er ny her - så undskyld hvis ikke jeg lever op til jeres standarder.
Jeg har lige købt en ny computer. Jeg har monteret den med 2 harddiske. Den ene lægger jeg alle mine CD'ere ned på - i wma. Jeg har rippet omkring 5-600 stk.
Nu vil jeg gerne have den forbundet med mit stereoanlæg. Jeg er helt på det rene med kabler og alt det der. Men min computer står i et andet lokale end stereoanlægget. Og der er ikke "øjenkontakt". Hvis jeg skal have fuldt glæde af min nye "jukebox" skal jeg kunne fjernbetjene den fra stuen - og gerne via billede på mit fjernsyn!
Hvordan gør jeg det? Jeg har selv tænkt lidt på at investere i Logitec DiNovo bluetooth tastatur. Er der nogen, der har erfaringer med dette?
En lille praktisk information til folk, der påtænker at rippe et større antal CD'ere. I skal ikke gøre det i Windows Mediaplayer. Jeg startede der, men ved omkring 500 CD'ere blev Mediaplayer simpelthen overbelastet. Den kunne ikke håndtere så stort et antal filer. Den blev langsom (MEGET langsom) og meget ustabil. Nu bruger jeg MusicMatch Jukebox. Og det er meget velfungerede,
Avatar billede serverservice Praktikant
11. februar 2004 - 14:33 #1
Her er en guide til at vælge kabel fra pc til anlæg. Jeg har endnu ikke hørt at det kunne lade sig gøre at fjernstyre sin pc, men den afspiller dem vel i rækkefølge, er det ikke godt nok?
http://www.av-supply.dk/index.php?index=30
Avatar billede venturer Nybegynder
11. februar 2004 - 14:40 #2
Prøv at kigge her:
http://www.hifiklubben.dk/iz.asp?id=1|p|223|223||plistp

Med sådan et sæt skal du ikke tænke på at trække kabler.
Hvis du har mulighed for at fjernbetjene din wma afspille med en infrarød fjernbetjening kan ovenstående også overføre dette signal.

Hvis du vil have mulighed for at betjene dit system fuldt ud, lyd DiNovo som en godt bud. Evt. kan du overveje at skaffe en håndholdt mus med infrarød interface som så kan nå din maskine via ovenstående produkter :)
Avatar billede serverservice Praktikant
11. februar 2004 - 18:48 #3
jeg lægger lige et svar hvis du kunne bruge mit
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. februar 2004 - 10:21 #4
Jeg har selv et Logitec DiNovo tastatur,og mediapadden fungere perfekt som fjernbetjenning til Media desktop/musicmatch jukebox/Powerdvd/WinAmp 5/Media player samt media player 9 somer de programmer jeg har...Jeg har ingen problemmer med at styrer dem fra et andet rum,så det kan da anbefales........
Avatar billede kopenhagener Nybegynder
16. februar 2004 - 08:37 #5
Er det ikke en Palmbutler, du skal have fat i?

http://www.palmbutler.dk/default.asp

Her er i øvrigt et hæfte, der giver god vejledning i alt vedr. pc/stereoanlæg:

http://www.libris.dk/default.asp?loadside=/Vis_produkt.asp?ISBN=87-7843-566-8
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester