Avatar billede encorez Nybegynder
06. marts 2004 - 13:08 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

RAID med alm boot

Hejsa

Baggrund...
Sidste søndag frøs min computer. Efter at have udskiftet cpuen, fandt jeg ud af det var bundkortet den var gal med. Det er nu udskiftet med det billigste bundkort fra ECS (med RAID) jeg kunne finde. Jeg har nemlig kørt RAID (striping) på computeren. Det har jeg dog (vist nok) fået til at køre på det nye bundkort, men windows kommer med fejl, driver-fejl. Sådan noget med at den i fejlsikker tilstand loader forskellige sys-filer og efter en bestemt "crasher" den. Dvs. der kommer blå skærm med fejl. Jeg har prøvet at rename disse sysfiler for at windows ville springer hen over dem, hvilket også er lykkes. Men nu er den kommet til en fil der hedder fastfat.sys og den er sgu sværre at komme uden om.
Jeg tror hele problemet er at mit windows har kørt på et andet bundkort og pludselig kan den ikke fatte de nye enheder der er kommet i det.

Problemet...
Efter at have prøvet alt (synes jeg, men kom gerne med forslag), vil jeg prøve at køre windows xp på en seperat harddisk. Når jeg har gjort det vil jeg så forsøge at koble mine raid harddiske til for at få fat i mine data. Så spørgsmålet er, kan man det? Altså boote på en ganske almindelig harddisk og kører windows xp på den og samtidig have 2 raid harddiske kørende, så man kan få adgang til disse?

Håber nogen har nogle kloge ord inden jeg går i gang :)  Hvis nogen ellers har forslag til hvordan jeg kan få mit gamle windows op og køre, så giver jeg 500 point :)

Nedtrygte hilsner Simon

PS: Jeg køre på min bærbar i øjeblikket, og det er ikke det samme
Avatar billede webasto Nybegynder
06. marts 2004 - 13:23 #1
Så vidt jeg kan læse ud af det du skriver så har du ikke lavet en frisk install af windows på det nye bundkort.

Jeg har forsøgt mig en del gange ved udskiftning af bundkort, lige at sætte skidtet i sving med den gamle windows. Det lykkedes nogen gange og det ser ud til at det går bedst hvis man holder sig til samme chipssæt producent dog skal det siges at jeg aldrig har set et sådant skift komme til at spille helt optimalt.

Kør du nu bare en frisk windows ind så skulle det køre.
Der skulle ikke være noget til hinder for at køre windows på en seperat hd og holde sit lager f.eks. på et raid.

Du kan da glæde dig over at du har mulighed for at lave backup af de vigtigste ting på din OS harddisk inden du formatterer og installerer en frisk windows.
Brug evt norton ghost, så skulle du ha' en chance for at hente det du evt. har glemt fra din gamle windows ved hjælp af ghost explorer.
Avatar billede encorez Nybegynder
06. marts 2004 - 13:29 #2
Jeg har allerede forsøgt mig med at installere windows oven i. Det er også lykkes for mig tidligere, men desværre får jeg en fejl. Efter den har kopieret filerne og det der og skal genstarte, så kommer fejlen "Unknown Hard Error /n system32/ntdll.dll"

God ide med ghost. Det ender nok med jeg skal lave noget backup og bagefter formattere skidtet. Pokkers osse. Men kom endelig med de gode forslag
Avatar billede webasto Nybegynder
06. marts 2004 - 13:47 #3
Ikke oveni!

Formatter og frisk install fra bunden og husk det med F6 i starten af install af windows, det kan være der problemet ligger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester