13. marts 2004 - 12:22Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
kopi af lokal disk
Vi har harddisken opdelt i to drev, c og d, hvoraf det sidste er ment som en sikkerhed, som kan kopieres tilbage over på c, dersom c-drevet bliver så beskadiget af virus eller andet, at det skal formateres. Nu er c drevet imidlertid med tiden blevet så meget mere udbygget med nye progremmer og andet end d,at det kunne være relevant at lave en fornyet kopi af c på d. Er det måden at sikre sig på - og hvordan er det nu man gør i win XP?
Gå ind i start, programmer, tilbehør, systemværktøjer her vælges sikkerhedskopiering. Så skulle det kunne lykkedes. Et andet godt alternativ er Ghost, men det koste.
Tak forsar. Der er pointhjemme. Men: den svære er: Hvad skal man vælge, Jeg klarer mig med xp og dos-kommandoer, antispan og antivirus. Vi har Norton antivkrus
Mener du ghost eller windows backup? På mit arbejde bruger vi ghost da vi har mange maskiner der skal klones, men til privat brug skulle jeg mene at windows backup er ok.
Programmet bruges er hjemme. En af mine (ækdre) venner sagede. Gå ind i dos-promten og skriv: copy *.* d: *.* /s Er det det samme som XP klarer lettere på den måde, du anviste? Og så skal jeg derudover vel også brænde en kopi på cd-rom?
Det kan ikke lade sig gøre, at tage en backup af Wix XP fra en DOS prompt. Det der bliver gjort i mit forslag er, at der laves et "billed" af den Harddisk du tsger backup af. Ja jeg vil altid anbefale, at lave en sikkerhedskopi på cd'ere.
Hej Glenn Tak for dit svar; der ligger nu en "backup" (fint piktogram XP laver) og en "ghost" på d-drevet. Ved du også hvordan jeg brænder en sikkerheds cd-rom? Er det med XP eller NERO? Jeg har trykket på accepter. Jørgen
Dvs. at jeg brænder en kopi af "backup" på d-drevet - ikke c- drevet. Skal jeg ikke også lave en startdiskette som man gjorde til win 98 og 2K? Det er jo til den situation, hvor hardisken skal fornys, fx fordi den gamle er "gået sig en tur", dvs. der er sket et totalt nedbrud.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.