Avatar billede hellme00 Nybegynder
16. marts 2004 - 21:05 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Downloade vs. streame

Ingen spørgsmål er for dumme til et svar, så jeg prøver. Er det muligt at downloade video-/lydklip fra eks. dr.dk og i så fald hvordan? Kan det lade sig gøre med freeware?
Avatar billede Tony Juniormester
16. marts 2004 - 21:13 #1
Det er et af de spørgsmål der jævnligt dukker op i denne kategori.

Svaret er ganske kort, Ja, det kan sagtens lade sig gøre.

Problemet ligger i at redegøre for hvordan, da svarerne (måske) ligger på den anden side af hvad der er tilladt i dette forum vedr. omgåelse af kopibeskyttet materiale.
Avatar billede Slettet bruger
17. marts 2004 - 09:15 #2
Ja, det er vel et emne der ligger lige på grænsen - eller hva ???
Jeg kunne nu også godt tænke mig at hører lidt mere om det :o)
Avatar billede venturer Nybegynder
17. marts 2004 - 12:32 #3
Jeg kan nu ikke se nogen grå-zone.

Om man må optage et stream til sin egen maskine eller ej er den samme diskussion om hvorvidt man må download mp3 eller ej.
Man må GODT downloade mp3 hvis rettigghedshaveren tillader det. Værktøjer til at download mp3 kan derfor sagtens være fuldt ud legale.

Samme spilleregler gælder med streaming. Hvis rettighedshaveren giver lov, må man godt.

Jeg fandt følgende side med en liste over div. software til dette formål (samt hvilke formater de understøtter):
http://all-streaming-media.com/record-video-stream/all-streaming-video-recording-software.htm

Flere af disse er desuden freeware.
Avatar billede hellme00 Nybegynder
17. marts 2004 - 12:42 #4
Helt enig det må være samme diskussion. Tak for tippet
Avatar billede Slettet bruger
17. marts 2004 - 13:06 #5
Ja, kender også selv flere forskellige programmer. Nu tænkte jeg mere på DR's hjemmeside, da spørger nævnte den... :o)
Avatar billede venturer Nybegynder
17. marts 2004 - 13:26 #6
Helt klart. Men proceduren er nøjagtigt den samme hvad enten du må eller ej :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester