Avatar billede upsmann Nybegynder
19. marts 2004 - 12:54 Der er 2 kommentarer og
2 løsninger

Exchange 2003 via "exchange.domain.dk" og Remote Outlook 2003

Hej Eksperter :)

Jeg sidder og roder med en Server 2003 SBS – og har et spm. Til Exchange adgang / Porte m.m.

Nogen der ved hvilke porte der skal åbnes for – for at det er muligt at tilgå Exchange via ”nettet” – altså jeg tænker ikke på OWA eller andre ”sjove måder via nettet” – men simpelthen at jeg vil via min outlook 2003 på min klient pc – som stå på en anden linje i landet og ikke i samme net som serveren.

Når jeg deaktivere min firewall på Serveren har jeg ingen problemer i at komme på som en del at exchange serveren – men når jeg aktivere firewall er der lukket land. Men det har ikke været mig muligt at hitte de porte den skal bruge til det – så håber der er nogle der kan hjælpe med det :)

Mvh Henrik
Avatar billede zepierre Nybegynder
19. marts 2004 - 13:55 #1
Er det denne problemstillling?

http://www.eksperten.dk/spm/475429
Avatar billede bufferzone Praktikant
19. marts 2004 - 17:20 #2
Det kommer helt an på protokollerne du vil anvende

port 25 til smtp
port 110 til pop2
port 143 tim IMAP
port 50 til Remote Mail Checking Protocol

Jeg vil dog på det kraftiste fraråde bare at åbne for disse porte, det er at invitere til problemer. Hvis du absolit skal, så gør det via VPN og beskyt din maskine
Avatar billede upsmann Nybegynder
19. marts 2004 - 20:52 #3
Jabs, det er noget ala det Zepierre - men syndes nu ikke det virker efter hendsigten!
Jeg har ikke adgang selv om jeg har åbnet for de porte som de beskriver der :/

Bufferzone:
De porte er jo til standard "post" på eks. Lan-net som Exchange selv anbefaler at skal have åbnet for - for at kunne sende mails og modtage m.m.
Så de er som standard åben efter en konfiguration.

Kan give dig ret i at det er mest "sikkert med VPN" - men ønsker at se og teste den anden måde at logge på.
Avatar billede upsmann Nybegynder
23. maj 2004 - 18:16 #4
Af med point skulle jeg jo :) - så her er de til deling :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester