Er denne side lavet optimalt ?
Hej eksperter.Dette er muligvis ikke den korrekte kategori... Men jeg prøver alligevel.
Jeg har netop lavet en side for min bror.
Den er bygget så simpelt op, som overhovedet muligt...
Han ville gerne kunne ændre billederne i 'gallerierne' efter behag. Derfor er de gemt som 01.jpg, 02.jpg og så videre, hvor siderne 01.htm, 02.htm henter billederne med samme navn.
For at gøre siderne hurtigere, er der lagt et javascript ind på første side af hvert galleri, der henter billederne, inden man går videre til de andre.
Der er så nogle af gallerierne, der indeholder færre billeder..
Det vil så sige, at der skal ligge forskellige scripts til de mapper, fordi scriptet skal sættes op til at hente dem.
Lige nu fungerer den jo fint nok... Hvis han vil have nye billeder på siden, uploader han dem bare med navnene 01.jpg, 02.jpg o.s.v.
Hvis han så vil have flere sider på under diverse kategorier, skal jeg til at lave nye sider for ham.. Egentlig ikke det store problem..
Men findes der et script, der kan se, om der er 'nye sider' (højere sidetal) ?
Jeg sender gerne script og HTML til interesserede.
Siden kan ses på www.jensrosenfeldt.dk
Jeg er ikke nogen haj til HTML ... Det er dog det eneste, jeg kan finde ud af *G*
Så PHP og ASP løsninger vil kræve en hel masse...
Kig på siden.. og fortæl mig, om du kan hjælpe, eller i hvilken kategori, spørgsmålet hører til...
/kf
