Avatar billede disable Nybegynder
20. marts 2004 - 15:40 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

Er denne side lavet optimalt ?

Hej eksperter.
Dette er muligvis ikke den korrekte kategori... Men jeg prøver alligevel.

Jeg har netop lavet en side for min bror.
Den er bygget så simpelt op, som overhovedet muligt...

Han ville gerne kunne ændre billederne i 'gallerierne' efter behag. Derfor er de gemt som 01.jpg, 02.jpg og så videre, hvor siderne 01.htm, 02.htm henter billederne med samme navn.

For at gøre siderne hurtigere, er der lagt et javascript ind på første side af hvert galleri, der henter billederne, inden man går videre til de andre.

Der er så nogle af gallerierne, der indeholder færre billeder..
Det vil så sige, at der skal ligge forskellige scripts til de mapper, fordi scriptet skal sættes op til at hente dem.

Lige nu fungerer den jo fint nok... Hvis han vil have nye billeder på siden, uploader han dem bare med navnene 01.jpg, 02.jpg o.s.v.

Hvis han så vil have flere sider på under diverse kategorier, skal jeg til at lave nye sider for ham.. Egentlig ikke det store problem..
Men findes der et script, der kan se, om der er 'nye sider' (højere sidetal) ?


Jeg sender gerne script og HTML til interesserede.

Siden kan ses på www.jensrosenfeldt.dk

Jeg er ikke nogen haj til HTML ... Det er dog det eneste, jeg kan finde ud af *G*
Så PHP og ASP løsninger vil kræve en hel masse...

Kig på siden.. og fortæl mig, om du kan hjælpe, eller i hvilken kategori, spørgsmålet hører til...

/kf
Avatar billede thedeathart Nybegynder
20. marts 2004 - 15:44 #1
god loade tid..

men du har for meget heavy grafik.. prøv evt. at komprimerer det lide bedre..

men ellers, det du har lavet er kun html...

php og asp er til andre formål end det du har lavet..
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. marts 2004 - 15:45 #2
Det kommer an på hvad du mener med optimelt, hvis siden f.eks. skal kunne findes i søgemaskinerne og også have gode resultater så han får nogle kunder til butikken, så kan der gøres meget endnu. (der er nærmest intet gjort).

Husk, du kan lave den flotteste, hurtigste side i verden, hvis kunderne ikke finder den, er det ligsom ligemeget. Og hvor er det nu kunderne leder efter hjemmesider?
Avatar billede disable Nybegynder
20. marts 2004 - 15:50 #3
thedeathart >
Desværre bestemmer jeg jo ikke størrelsen af billederne :-(
Men har påpeget overfor brormand, at de skal ligge som 320x398 i 72 dpi.

bufferzone >
Kunderne søger vel i søgemaskiner ?
Fandt bare en masse her på eksperten, der fortalte, at META-tags ikke var fremtiden, men at man skulle inkludere teksten på siden.
Derfor lavede vi 'info.htm' .. Hvor de fleste ord, folk søger på, optræder. Det er ikke nok ? Forslag ?

Jeg vil jo gerne give min bror den fedeste side i hele verden... Så jeg kan få ham til at lave endnu flere billeder af mig *GG*
Avatar billede 123design Nybegynder
20. marts 2004 - 16:57 #4
JA jeg har udviklet et lille cms system du kan bruge... men jeg kan ikke sælge det for under 500,- kr.

Kontakt mig på daniel @ 123design .dk hvis du intresseret
Avatar billede disable Nybegynder
20. marts 2004 - 16:59 #5
Det lyder godt, 123design .. Men var ikke det, jeg spurgte om ;-)

Det kan være, det bliver relevant ved anden lejlighed.
Jeg husker lige på din mailadresse, i alle tilfælde.

/kf
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. marts 2004 - 17:46 #6
Hvad der er nok er jo et spørgsmål om konkurrencen, generelt (som du kan læse i de artikler jeg har skrevet her på eksperten) pør du ikke have for mange søgeord på hver side, og de bør ikke være begravet på en tilfældig infoside, hvor ordene bare står tilfældigt nævnt, med mindre du ikke har noget imod at være placeret på side 300 hvor folk aldrig kommer.

Først skal du finde dine relevante søgeord og kambinationer af søgeord. Det kan ikke betale sig at optimere til ord som folk ikke bruger.

Så skal du skabe sider optimeret til disse søgeord, Max 3 ord pr side og gerne et ord pr side. Disse sider skal selvfølgelig optimeres til deres søgeord.

Sitet skal linkes ordentligt sammen og du skal skaffe externe links

Der skal tilmeldes.

Der er en grund til at der faktisk er folk der kan leve fedt af at optimere sites til søgemaskiner, men du kan læse mine artikler, der står det faktisk forklaret rimeligt, ellers spørger du bare
Avatar billede disable Nybegynder
20. marts 2004 - 18:35 #7
Vælger at acceptere dit svar, bufferzone.. Efter at have konsulteret diverse artikler.

Wish me luck...
Avatar billede bufferzone Praktikant
20. marts 2004 - 19:13 #8
Takker for det, du er selvfølgelig meget velkommer til at spørge videre hvis der er noget du er i tvivl om, skal have uddybet eller du ønsker at jeg skal kikke på noget
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester