Hvis det f.eks er en txt-fil eller en prt-fil gøres følgende: 1) Åben filen i Excel - husk at sætte filtypen til \"txt/prt\" 2) Du kommer nu til en import-wizard, hvor du sætter \"hak\" ved fast bredde eller fixed width. 3) I næste step har du mulighed for at indsætte, hvor dine kolonner skal være. 4) I sidste step vælges dataformat.
Jeg hár modtaget filen og løst spørgsmålet. Problemet var, at der ikke var nogen linieseparator. Det løste jeg ved at trække datafilen over i Word og indstille højremargenen indtil netop den bredde var opnået, at hver linie indeholdt en post. Derefter kan man i Word gemme som tekstfil med linieseparator. Endelig åbnede jeg filen med import-guiden i Excel og bruge SPACE som separator.
Michael accepterede løsningen, men mente at han ved hjælp af en Excel-makro-ting kunne løse problemet på en alternativ måde.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.