Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:14 Der er 48 kommentarer og
4 løsninger

design til fiber hjemmeside

Har lavet et design til et nyopstartet firma "Future Fiber"

Hvad synes i? kan det gå an? nogle ændrings forslag?

URL: http://www.afcdesign.dk/futurefiber.jpg

//fcand
Avatar billede jpvj Nybegynder
19. april 2004 - 22:17 #1
Det kommer an på, hvad firmaet ønsker at signalere med siden.

Jeg synes mest det ligner en reklameside for grafiti med det logo. Det udstråler ikke seriøsistet mhp. forretningsverdenen. Henvender du dig til unge "med kasketten omvendt på hovedet" *uha hvor lyder man gammel*, så rammer du nok meget godt.
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:20 #2
Jeg signalere forhåbentlig, nytænkning og kreativitet...

Et design beskriver jo i sig selv ikke ret meget, det er indholdet, hvilket ikke er på endnu jo :)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 22:24 #3
Jeg mangler også et lille hint til, hvad siden overhovedet skal handle om.

Altså, Future Fiber"? Fiber, fiber, fiber... Er dét det nye morgenmadsprodukt?!?
For så er designet helt ved siden af....

Jeg synes det er et flot design - hvis du altså skal signalere dine kreative evner o.l.
Men som firma?? Der ville det ikke virke helt seriøst.

Den firkantede "nyhedsboks" er jeg heller ikke så meget for =)

Og så er der en "sjov" stavefejl... Men det er jo en detalje; "Kocept" - går ud fra at du mener Koncept! :)

Og det var alt herfra ;)
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 22:26 #4
Synes det ser fedt ud !! Jeg kan godt lide farve-sammensætningen, skygge-effekterne og den måde fiberkablerne kommer til syne på.
Tjaa.. så kan man jo altid diskutere om FF'erne er for grafiti-agtige ?! - Det ved jeg ikke, ser deres logo sådan ud, så er det jo okay! (Jeg kan i hvert fald godt lide det!!)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 22:27 #5
Et design siger alt (sådan da)!

Ellers så kan jeg ikke forstå hvorfor du ikke blot har lavet en masse hvide bokse og skrevet deres "navn" med en kedelig font.

Folk fristes bestemt ikke til at læse noget der står på en hjemmeside, medmindre designet er OK at se på også.
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 22:29 #6
Jeg tilslutter mig uap: Du har teknikken i orden, men det går efter min ringe mening ikke an til et seriøst firma. Dit logo kunne bruges som præsentation, hvis du reklamerede for webdesign el.lign.
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:30 #7
uap >> hehe jep der skulle stå koncept :)

Fiber - ærlig talt er jeg ikke meget inde i det, men ved dog at det er fiber ledninger vi taler om her.

Selve nyhedsboksen er ikke ment til at skulle stå der fast, men bare som indsigt i hvordan boksene rundt omkring på siden vil komme til at se ud, jeg har haft meget bøvl med at få den til at matche resten af designet, men synes det er lykkes meget godt som det er nu - jeg har i hvert fald fået GO for logoet - så designet skal jo på en måde passe til i samme stil, med lidt dybde og simpelt men fedt :)
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 22:31 #8
Design er altid smag og behag! Vigtigst er det vel, om designet ser seriøst og kvalitets præget ud. - Og det gør det her da bestemt! (Bortset fra stavefejlen!)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 22:33 #9
BAseig>> DEt vigtigste m.h.t. design er at det passer til firmaet, eller hvem/hvad der nu står bag.

Det nytter ikke noget at lave en vild flower power side med balloner og flag, hvis du skal sælge computere - Vel? =)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:34 #10
uap >> selvfølgelig skal designet være lækkert at se på, men designet siger ikke hvad firmaet handler om, undtagen i små træk, som f.eks. logoet...

Snakken om et design er seriøst nok til et firma, kommer vel lidt an på hvad firmaet står for - bare fordi man har et firma, behøver man jo ikke gå rundt i kedelige grå jakkesæt og køre volvo... jeg synes mange hjemmesider er for kedelige at se på, og det er noget jeg vil prøve at lave om på :)

Det er jo en sag om smag og behag...
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:36 #11
og lad os sige trykfejl i stedet for stavefejl hehe... (pinlig pinlig)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 22:39 #12
fcand>> Jamen det siger jeg heller ikke. Jeg siger bare, at den vare man vil sælge og hjemmesiden GERNE må passe sammen!!! :-))

Jeg kan godt li' dit design, og hvis de har sat OK til dit logo, så ville det jo også være dumt at ændre på det ;)

Jeg har som sådan heller ikke noget imod de grønne farver, men du kunne selvfølgelig godt prøve at lege lidt med at lave et mere afdæmpet design, så logoet måske bliver det der er dominerende.

Altså, så der ikke både er et iøjenfaldende logo OG nogle temmelig stærke farver ;)

Men det er lidt svært at bedømme, når man ikke ved så meget om hvad siden omhandler.
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 22:43 #13
uap -> Ja, det sige jo sig selv. Det var ikke det jeg mente! Jeg mener kvaliteten af designet - altså helhedsbilledet og finesser - at grafikken ikke er grumset og skæv mv.

fcand-> "behøver man jo ikke gå rundt i kedelige grå jakkesæt og køre volvo... jeg synes mange hjemmesider er for kedelige"
Præsis ! Det er fedt med noget federe på den fede måde osv.
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 22:44 #14
fcand: Jeg kan sagtens følge dig langt hen ad vejen, nogle gange føler man, at der kunne trænge til at blive rusket op i de grå og kedelige forretningfolk. Se bare Nykredit's "Alt du kan eje"-reklame. Keeeedelig!

Men noget andet er nok hvordan det forholder sig i vireligheden: Man bliver nok ikke taget særlig seriøst, hvis man tropper op i designer-jeans, der er lavet om til shorts klippet over med en sløv saks, så kanterne flænser, pjusket hår og ring i næsen.

Ikke fordi dit design kan relateres til den slags på den måde, men det er modigt, hvis man vil præsentere sit ansigt udadtil i den stil. Modigere, end jeg ville være.

MEN ... smag og behag kan ikke diskuteres. JEG ville mene, at potentielle kunder ville tænke WOW! Ikke p.gr.a. designet, men fordi min side signalerede profesionalisme og seriøsitet. Seriøsitet forstået på den måde, at det ville ose langt væk, at jeg tog kunderne seriøst. Det vil skabe en tillid til mig hos kunden. Det er efter min mening liiiiige en anelse for poppet.
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 22:46 #15
... og så synes jeg det er for dominerende
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:47 #16
uap >> ja det er selvfølgeligt lidt svært når jeg ikke kan give mere info om siden, jeg fik bare af vide at jeg skulle lave noget med dybde og at ham der har firmaet godt kan lide den grønne farve, samt er han ung og har et nyopstartet firma der beskæftiger sig med fiber ledninger af den ene eller anden slags, hvilket også er ny teknologi :P

De har dog ikke set selve designet endnu, så det bliver spændende :)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:51 #17
Steen_Hansen >> hehe tak for din flotte kommentar, den rørte mig næsten til tåre hehe, meget billedelig...

Anyway, nu vil jeg lige forhøre mig hos firmet inden jeg laver noget om, men det er altid rart at få andres meninger ang. den slags :)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 22:51 #18
fcand>> Al mulig held og lykke til dig =)

Det lyder jo som om at du har lavet det, du er blevet bedt om, såh... Hvis de ikke er tilfredse, må de jo forklare sig noget bedre ;)
Avatar billede Six Nybegynder
19. april 2004 - 22:52 #19
Du beder om en ærlig mening om designet.

Jeg synes designet er flot, men må desværre slutte mig til gruppen af folk der ikke mener det passer til en seriøs virksomhed. Det minder mest af alt om en cs klan i mine øjne.

Du skriver godt nok at du ikke ved meget om firmaet, men hvis du kunne komme lidt mere ind i hvad firmaet i bund og grund står for, og handler om. Ja så kan du nok få firmaet afspejlet lidt mere i designet.

MEN jeg mener faktisk også godt man kunne argumentere for at designet er "nytænkning" når man snakker design til en virksomhed. Designet passer til en ung målgruppe. Den ældre målgruppe ville nok ikke anse det for seriøst, men nogen skal jo tage chancen for at ændre på folks opfattelse af normer.

Jeg tror man skal passe meget på med 3d-designs når det er til virksomheder. 2d bliver kedeligt, ja. Men det udstråler altså også seriøsitet ;)

Men jeg vil da hermed ønske dig lykke til og jeg håber du får godkendt designet.
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:53 #20
uap >> tak skal du have. Jah jeg har gjort det efter bedste evne, så nu får vi af se...
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 22:54 #21
Helt sikkert, det kan være guld værd. Om man så kan/vil bruge det til noget, kan jo være en helt anden sag :o)

Jeg synes logoet er flot lavet, du har styr på teknikken, og visionen er meget skæg. Håndværket skal da roses :o)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:56 #22
fjappe >> takker :)

...lige en kommentar til alle der synes det ikke kan tages seriøst med sådan et design:

http://whoswestudios.com bliver vist taget utroligt seriøst ;)

... kunne ikke lige lade være, det er sådan en fed side.. hehe
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 22:58 #23
Steen_hansen >> takker, logoet tog også lidt tid at lave :)
Avatar billede Six Nybegynder
19. april 2004 - 22:59 #24
fcand - de udstråler jo så også til en vis grad en DEL professionalisme :P ikke noget ondt om dit design eller dine evner. Håber du forstår hvad jeg mener hehe

Men ja, jeg har også beundret den side mange mange gange.
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:00 #25
fjappe >> hehe jah, jeg har lidt vej endnu, kan jeg godt se på det hele ;) - men det går da den rigtige vej hehe :D
Avatar billede Six Nybegynder
19. april 2004 - 23:00 #26
fcand - jeg vil da egentlig også godt lige rose dit logo, synes det er kram. Godt lavet.
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 23:00 #27
Den ville jeg alligevel ikke sammenligne, for den er på sin måde flot lavet, men alligevel med nedtonede farver. Den virker absolut ikke useriøs, men anderledes. Jeg tror også farvevalget på dit layout er med til at gøre det en smule for "poppet" til min smag.

Jeg synes du skulle vise chefen denne tråd, inden han evt. foretager sit endelige valg :o)
Avatar billede stone Forsker
19. april 2004 - 23:02 #28
den er da flot...giver "uap" ret i den nyhedsboks er (sidder) helt forkert og gør at siden ikke balancere, men synes nu nok at din webdesign er så speciel at den godt kan bruges til seriøs brug. Hvorfor skal de sider i forretningsverden altid se så sterile ud.!!

Det som er mere vigtigt end designet er brugerfladen som skal være nem og overskuelig
så dem som søger imformationer har adgang til dem hurtigt muligt.

Det er så min mening - ;)
//stone
//stone
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:04 #29
Steen hansen >> helt klart er farverne med til at gøre underværker hvad seriøsitet angår, men farverne er som sagt ikke noget jeg selv har valgt. kigger i på mine egne fremtids visioner for min egen side: http://www.afcdesign.dk/v4/ er det også de mere afslappede farver :)

Men helt klart er det måske en lidt overdrevet at sammenligne med whoswe da de har en meget speciel stil ;)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:06 #30
Stone >> takker - som jeg skrev før er nyhedsboksen bare til for at vise hvordan de forskellige bokse på siden skal se ud, den skal ikke nødvendigvis placeres lige der :)

fjappe >> tak for ros :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 23:08 #31
Flot! Man må sige, at du kan dit håndværk :o)

Din side og dit logo ER flot. Bare ikke til et firma, hvis hjemmeside er ens ansigt udad til, efter min mening. Lidt for dominerende farver, og lidt for dominerende logo.

Håber du præsenterer tankerne fra denne tråd til chefen. Kunne være skægt at høre, hvad hans ønsker er, og hvad det endelige resultat bliver :o)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:10 #32
Steen hansen >> ja det kunne jeg jo eventuelt gøre :)
Avatar billede Six Nybegynder
19. april 2004 - 23:10 #33
Jeg kan personligt rigtig godt lide dit eget design. Det er også, som du selv skriver mere afslappet og moderat i farvevalget.
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 23:10 #34
GOdnat ;>
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:18 #35
uap >> nat nat... :)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:20 #36
fjappe >> takker :) - men stadig synes jeg nettet er ved at blive lige lovlig gråt og kedeligt, det er derfor jeg ikke har noget imod sådan et design til en hjemmeside :)
Avatar billede uap Nybegynder
19. april 2004 - 23:21 #37
nå øv, troede lige jeg kunne hypnotisere folk over nettet, siden alle blev så stille =p

ok, jeg holder mine irrelevante tanker for mig selv nu  *G* *snOrk*
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:23 #38
fcand-> Se fan'me også fedt ud dit eget design ! Må man måske fiske lidt efter hvad du tager i kroner for sådanne et design ??
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:29 #39
Nå, du er måske ikke til salg ??
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:30 #40
baseig >> Takker :) - tja, må du da godt. Det ender som regel omkring de 1000,- for et design, plus minus et par hundrede efter hvor grafisk det skal være... :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 23:33 #41
Det skulle vel ikke være den 16-17 årige fyr, som havde problemer med at få oprettet sit fiber-firma, fordi han ikke var personlig myndig, og fordi han ville starte sin virksomhed i forældrenes kælder? Så et indslag fra TV2 Øst :o)

HVIS det er en meget ung fyr, der er tale om, så er der jo stor forskel på hvad en 16-årig synes der er fedt, og hvordan mekanismen i det pulveriserende erhvervsliv fungerer. Mange iværksættere står ofte med et bundsolidt og godt produkt, men har ikke den ringeste mening om begrebet image.

HVIS jeg blev stillet over for den opgave, at designe hans hjemmeside, ville jeg foreslå noget, der i højere grad indikerede professionalisme. Synd, hvis han skulle miste kunder eller markedsandele p.gr.a. hans manglende indsigt i markedsføring. Og så ville jeg have argumenterne klar, som kunne hjælpe ham til at træffe et velovervejet valg af design. Men som sagt: Smag og behag ... :o)
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:35 #42
Okay! Det kan godt være jeg kontakter dig på et senere tidspunkt. Det lyder nemlig rimlig fornuftigt, og så har du en herre' fed stil!;-) Var det dig der også lavede Minus ?
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:37 #43
Steen hansen >> jeg har fået af vide at "Chefen" som han er blevet kaldt, er omkring de 25 år, så han er ung i erhvervslivet men absolut myndig, og tror skam også det er en solid vare han har med at gøre :)
Jeg skulle mene han er uddannet civil ingenør...
Avatar billede steen_hansen Forsker
19. april 2004 - 23:38 #44
Ok, så er han jo ikke helt grøn :o)

Følger med i udviklingen fra sidelinien :o)
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:38 #45
baseiq >> helt i orden :) - om det var mig der også lavede minus? hvad mener du helt præcist?
Avatar billede fcand Nybegynder
19. april 2004 - 23:40 #46
steen hansen >> ej, jeg tror han kan sit kram hehe...
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:43 #47
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:45 #48
Ah, den hed Minus engang - det var en sitevurdering her fra e. Så bedre ud dengang !
Avatar billede Slettet bruger
19. april 2004 - 23:49 #49
Nå, jeg smutter! Nu kommer Jack Bauer jo forbi! Men jeg tror sgu du (fcand) høre fra mig senere..
Hygge....
Avatar billede fcand Nybegynder
20. april 2004 - 12:19 #50
baseig >> nope det er ikke mig der har lavet den side!!
Avatar billede fcand Nybegynder
22. april 2004 - 08:50 #51
Tak for jeres svar og kommentare :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
22. april 2004 - 09:22 #52
Takker for point :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester