Avatar billede turbo3000 Nybegynder
19. april 2004 - 23:05 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Forbindelse af to computere?

Hej igen :)

Jeg vil forbinde min PC med min bærbare, så jeg kan overføre filer.
Jeg har fået fat i et krydskabel. Men hvad gør jeg så nu?
Der er XP Home på begge maskiner.


_Hygge_
Avatar billede rebecca Novice
19. april 2004 - 23:35 #1
Hvis det er et krydset netkabel du har kræver det selvfølgelig et netkort i begge pc'er når det er klaret kører du guiden "Opret et hjemme eller mindre kontornetværk" som ligger under menuen "Netværkssteder". Husk at dele dine drev herefter altså F.eks C drevet på begge pc'er .

Mvh.Rebecca

Ps...Win Xp's indbyggede firewall kan blokere så du ikke kan se den anden pc, har du f.eks Norton firewall skal du konfigurere den så den give tilladelse til de Ip adresser som dine pc'er har
Avatar billede turbo3000 Nybegynder
10. september 2004 - 19:04 #2
Takker for hjælpen :)
Beklager det meget forsinkede svar.

Tråden er vist lidt halv gammel så jeg lukker den bare.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester